IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хакерите, стоящи зад последната голяма кибератака, искат 70 млн. долара откуп

Срещу тази сума те биха възстановили откраднатите данни

12:54 | 05.07.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Хакерите, за които се смята, че стоят зад голяма атака, засегнала стотици компании по света, са поискали 70 млн. долара, за да възстановят данните, които държат за откуп, сочи публикация в т.нар. тъмна мрежа (dark web), предава Ройтерс.

Искането е пубикувано в блог, обичайно използват от групата за киберпрестъпления REvil, която е свързана с Русия и е сред най-известните изнудвачи в света.

Бандата има сложна структура, която понякога усложнява определянето кой говори от името на хакерите, но Алън Лиска от компанията за киберсигурност Recorded Future твърди, че посланието „почти сигурно“ е дошло от главното ръководство на REvil.

Групата не е отговорила на опитите на Ройтерс да се свърже с нея за коментар.

Рансъмуеър атаката на Revil, която групата осъществи в петък, беше сред най-тежките от поредицата пробиви напоследък, които привлякоха вниманието на обществеността.

Бандата е извършила пробив в Kaseya, базирана в Маями фирма за информационни технологии, и е използвала достъпа ѝ, за да нахлуе в системите и на някои от нейните клиенти, предизвиквайки верижна реакция, която бързо парализира компютрите на стотици фирми по целия свят.

Директор на Kaseya твърди, че компанията е била наясно с искането за откуп, но не е отговорила на допълнителните въпроси с искане за коментар по темата.

Засегнати са около дузина държави, сочи проучване, публикувано от компанията за киберсигурност ESET.

В поне един от случаите проблемът се прехвърли в публичното пространство, когато веригата за хранителни стоки Swedish Coop трябваше да затвори стотици магазини в събота, защото касовите ѝ апарати останаха офлайн в резултат на атаката.

По-рано в неделя от Белия дом заявиха, че се свързват с жертвите на атаката, „за да предоставят помощ въз основа на оценка на националния риск“.

Ефектът от пробива все още се уточнява.

Сред засегнатите са училища, малки органи от публичния сектор, туристически и развлекателни организации, кредитни съюзи и счетоводители, твърди Рос Маккерчър, главен директор по информационната сигурност в Sophos Group.

Неговата компания е една от малкото, които обвиниха REvil за нападението, но изявлението в неделя беше първото публично признание на групата, че стои зад кампанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още