Европа има своя нов шампион в категорията за най-високо оценени частни финтех компании. И това е Klarna. Шведската компания за онлайн плащания твърди, че е набрала 650 милиона долара от инвеститори. След кръга на финансиране компанията се оценява на 10,6 милиарда долара. Кръгът беше ръководен от фирмата за рисков капитал Silver Lake Partners.
Klarna е най-известна със своя модел „купувайте сега, плащайте по-късно“, който предлага на клиентите безлихвено финансиране за покупки на дребно за период на вноски. Klarna плаща на търговеца веднага щом клиент закупи нещо чрез платформата му, докато по-късно сумата се таксува на потребителите на няколко вноски, предава CNBC. Сред регионалните ѝ конкуренти са британското банково приложение Revolut и производителят на софтуер за плащания Checkout.com.
Revolut, Klarna и Checkout бяха оценени преди сделката на 5,5 милиарда долара, според анализ на компанията за оценки на еднорози CB Insights.
Освен Silver Lake Partners в новото финансиране са участвали и GIC, суверенният фонд за управление на богатството на Сингапур, както и BlackRock и HMI Capital. Klarna също така е подкрепена, наред с други, от Permira Holdings, Sequoia Capital и рапърът Снуп Дог, който участва в рекламите на компанията.
През декември най-ценният стартъп в Европа на финансовата сцена заяви, че разглежда възможността за първично публично предлагане в САЩ, важен пазар за шведската компания, където тя продължава да расте бързо и където почти 9 милиона потребители са използвали услугата.
Компанията също така се конкурира с базираната в САЩ Affirm, която се ръководи от съоснователя на PayPal Макс Левчин и австралийската Afterpay. Миналият месец Afterpay заяви, че се е съгласил да купи испанската фирма Pagantis в сделка, която ѝ позволява да се разшири в Европа, ефективно предизвиквайки Klarna. Към днешна дата приложението Klarna има над 12 милиона активни потребители месечно по целия свят с 55 000 изтегляния на ден, което според компанията е почти три пъти повече изтегляния от най-близкия ѝ конкурент през последната година.
„Намираме се в истинска точка на прелом както в търговията на дребно, така и във финансите“, каза съоснователят и главен изпълнителен директор на Klarna Себастиан Семятковски в съобщението за сделката. „Преминаването към онлайн търговията на дребно вече е наистина осъществено и има много осезаема промяна в поведението на потребителите, които сега активно търсят услуги, които предлагат удобство, гъвкавост и контрол върху начина, по който плащат, и цялостното преживяване на пазаруването”.