Китай продължава да затяга хватката си около интернет съдържанието, а този път алгоритмите са под светлината на прожекторите.
Администрацията на киберпространството в Китай публикува предстоящи правила, които определят как интернет компаниите управляват съдържание, включително настоява за алгоритми за съдържание, които промотират “позитивни” идеи (разбирайте правителствените политики), докаро изключват “лошия” материал, пише Engadget.
Мярката изрично забранява съдържание, което “застрашава националната сигурност, помага за изтичането на държавни тайни, подрива държавната власт и подкопава националното единство”. С други думи интернет компаниите не могат да оспорват политическото статукво.
Новата регулация ще влезе в сила от 1 март и призовава за по-стриктно управление на акаунти, влизания на сайтове, модериране и “слухове”.
Напоследък правителствата правят стъпки към регулиране на алгоритмите, въпреки че китайският подход е много по-различен от този в други държави.
Скорошен проектозакон на Сената на САЩ имаше за цел да премахне пристрастията в алгоритмите, но Китай очевидно иска да прокара своите пристрастрия, тъй като вижда автоматизирания код като двигател на изпълняването на целите на партията.
Страната очевидно е притеснена, че препоръките на търсачките могат да показват на потребителите “опасено” съдържание.