Италианската Wikipedia блокира достъпа на читателите до собствените си страници този понеделник като знак на протест срещу бъдещия закон за авторското право в интернет на ЕС, пише BBC.
Критиците твърдят, че новите правила, които трябва да бъдат гласувани тази седмица, могат да сложат край на ремиксите например, и ще изискват платформите да плащат за линкове към новини.
Вместо да виждат уебсайта на енциклопедията, посетителите на всяка една страница от италианската Wikipedia бяха посрещани от изявление за предстоящото гласуване.
Редакторският екип е написал: „Самата Wikipedia ще бъде под риск от спиране“.
"Ако предложението бъде одобрено, може да бъде забранено споделянето на статия от вестник в социалните мрежи или намирането ѝ в търсачка“, сочи още то.
Потребителите на англоезичната Wikipedia не са губили достъп до статиите, но вместо това са видели голяма банер реклама, която призовава читателите да се свържат с техните представители в ЕС преди вота.
Wikipedia е един от най-посещаваните уебсайтове в интернет. Според сайта за трафик Alexa онлайн енциклопедията се намира на пето място в света по този показател. Организацията е силен противник на предложената директива за единния дигитален пазар, като я нарича „сериозна заплаха за нашата мисия“.
Критиците вярват, че промените могат да значат, че социалните мрежи и други платформи ще бъдат задължени да проверяват всяко едно нещо, което бъде качвано в тях – задача, която ще е непосилна за хората.
Вместо това ще е нужна система за автоматична проверка, която да бъде интегрирана от всяка компания, а това може да се окаже доста скъп ход. Освен това подобни системи също могат да допускат грешки и при това са доста спорни при платформи като YouTube, които са ги имплементирали.