IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Технологичното изоставане на Европа буди тревоги

Групата JEDI призовава за незабавно създаване на общоевропейски фонд от 1 милиард евро

16:44 | 02.04.18 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Франция ясно обяви технологичните си амбиции, откакто Макрон пое президентския пост през май 2017 г. На снимката - Макрон по време на посещението си в модерна болница в Париж.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Франция ясно обяви технологичните си амбиции, откакто Макрон пое президентския пост през май 2017 г. На снимката - Макрон по време на посещението си в модерна болница в Париж. Снимка: Ройтерс

Европа рискува да изостане в световната борба за технологии на бъдещето.

Това твърдят представители на така наречената група Джедай (JEDI), която обединява най-големите умове на региона, докато Google, Apple, Facebook и китайските компании за изкуствен интелект си пробиват път напред в надпреварата за технологично върховенство, пише в свой анализ Bloomberg.

Сред 117-те членове на JEDI или Общата европейска инициатива за преломни технологии (Joint European Disruption Initiative) са бившият главен изпълнителен директор на Deutsche Telekom Рене Оберман, първата френска космонавтка Клоди Ерниер ръководителят на държавната агенция за киберсигурност Гиьом Пупар и Волфганг Валщер, директор на германския център за проучване на изкуствения интелект DFKI. Инициативата е призив за спешни правителствени действия. 

"От значение е скоростта, скоростта в иновациите, скоростта в изпълнението, скоростта в умно изготвената регулация," каза Андре Льозекрюг-Пиетри, инвеститор, който от години работи в Китай и лобира за създаването на групата Джедай през август. "Бъди този, който определя скоростта, и ще бъдеш този, който задава нормата. Ако Европа не промени темпото, ще стане неактуална," допълни той.

Групата призовава за незабавно създаване на общоевропейски фонд от 1 милиард евро (1,2 милиарда долара) за проекти по фундаментални проучвания, като трябва да има един малък, гъвкав орган, на когото ще му отнема само няколко месеца да вземе решение по някой проект. Неправителствената група иска да организира усилията си по подобие на американската DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) към министерството на отбраната.

Тази американска агенция е помогнала за създаването на компютърната мишка, ранна версия на робот с изкуствен интелект, както и предшественика на интернет.

Прекалено бавно

Макар френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел да проявиха ентусиазъм по въпроса за необходимостта от по-големи европейски усилия в областта на революционните технологии, ръководителите от сектора се опасяват от липса на спешни действия в региона. Заплетените европейски коридори на властта, европейската бюрокрация и бавното вземане на решения означават, че ще минат месеци преди да се задейства някоя операция, подобна на JEDI, според двама представители от офиса на Макрон.

Всички инициативи са добри, но точно сега проектите или се правят в национален мащаб и са прекалено малки, или пък са на европейско равнище и процесът на взимане на решение е прекалено бавен, каза в интервю Марван Лахуд, член на Джедай и заместник-председател на френската биометрична компания Idemia.

На фонда на ЕС за иновации "Хоризонт 2020" му трябват близо осем месеца да прегледа проект преди да му отпусне средства и не финансира основни проучвания за изобретения, които ще задават посоките за десетилетие напред.

Последна актуализация: 10:00 | 09.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 6 rate down comment 0
V.At.
преди 6 години
Да Ви допълня - с данъци и регулации не се правят открития. Ако едно нещо се прави от чиновници то е рутина /нямам нищо против рутинните действия на чиновниците/. За нови технологии трябва свободна среда за действие и развитие, а не да се озърташ дали не си нарушил някой регламент.С един милиард от данъкоплатците най-много да се създадат комисии, органи, насоки, мотивирани предложения и всичко друго тип бла, бла
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
supertrader
преди 6 години
Те и да имат желание технологиите няма да отидат при тях, не става с желание а с благоприятна среда с малко и разумни регулации и ниски данъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 0
supertrader
преди 6 години
По скоро би трябвало да се притеснят че са неконкурентноспособни с това голямо ДДС и да бият Китай по ниско ДДС, а всякакви фондове и субсидии да се прекратят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 2
mrynmryn
преди 6 години
Повечето фирми, не разбработват нови продукти или проучвания, те са се насочили в една област, видя ли са, че пада лев там и си карат така до безкрай. Няма желание за развитие в нови сфери или да разработят/подобрят сегашния продукт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 4
kalendar
преди 6 години
ти си прав - липсата на монополи и регулации помогна много. Но още повече помогнаха старите комунистически трасета, през които мина нета. Всичките - собственост на БТК(по онова време).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 22 rate down comment 0
studioaa
преди 6 години
Иновативните проекти трябва да се финансират от свободния пазар, а не от някакви си фондове, които данъкоплатецът трябва да пълни... Ако една идея е рентабилна икономически и може да се създаде бизнес план за нейната реализация то банкерите биха отпуснали и кредит или някоя компания би платила за да ползва изобретението. Но в неадекватни организации като европейския съюз всъщност много от "учените" всъщност са некадърни жени или представители на малцинствата, назначения от полови и малциствени квоти и те за нищо не стават и са им нужни "фондове", за да се издържат, защото те не продуцират абсолютно нищо стойностно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 0
khao
преди 6 години
аее и тук почнаха да плачат за субсидии ... а реално технологичното развите идва от липсата на такива ... някой задавал ли си е въпроса що за няма и 5 години (преди 15тина) ги задминахме всичките западни държави по качество на интернет услугата ... еми щото нямаше регулации и монополи!Спасявайте старите тромави (често полу-държавни) корпорации с държавна пара и после чакайте иновации от тях!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 7
osoitza
преди 6 години
Отделно накъсания европейски пазар на малки парчета, където всяка държава има отделни регулации и език трудно ще бъде завладян от една технологична компания, която да може да избуи на световната сцена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 0
osoitza
преди 6 години
Общество, в което печеленето на "евопейски" проекти е един от най доходоносните бизнеси не може да създаде такива технологични иновации. Този вид преразпределяне на благата не стимулира умите и можещита да създават технологични стъарт ъпи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още