IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Kaspersky подава съдебен иск срещу щатската забрана за ползване

Според компанията решението на американските власти е противоконституционно

10:46 | 19.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Корпоративният офис на компанията в Москва. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Корпоративният офис на компанията в Москва. Снимка: Ройтерс

Руската софтуерна група Kaspersky Lab подава съдебен иск в САЩ срещу решението федералните агенции вече да не могат да използват програмите на компанията. Мярката на Министерството на вътрешната сигурност е противоконституционна, казва Kaspersky в изявление от понеделник, цитирано от Bloomberg.

Американското министерство цитира като причина за решението си от септември предполагаеми руски разузнавателни контакти в Kaspersky Lab. Решението бе предшествано от няколкомесечно разследване на различни агенции. 

През юни тази година агенти на ФБР разпитваха служители на Kaspersky за това дали се отчитат на шефовете си в Русия и колко данни на американски клиенти могат да достигнат до руските служители. В средата на юли пък правителствената агенция за управление на федералната администрация (U.S. General Services Administration или GSA) отстрани Kaspersky от списъка с одобрени доставчици за информационни технологии и оборудване за цифрова фотография. Посоченият мотив - да се гарантира сигурността на американските правителствени системи. Правителствените агенции ще могат да купуват продукти на компанията извън процедурите на GSA.

Правителството на президента Доналд Тръмп подозира, че софтуерът на концерна е уязвим за влиянието на президентския офис в Москва и че използването на софтуера може да застраши националната сигурност. Руската компания е специализирана в разработването и дистрибуцията на програми за сигурност и антивирусни програми. Софтуерът е широко използван и в Европа.

Искът, подаден пред федерален съд, обвинява Министерството на вътрешната сигурност, че нарушава правата на руската компания със забраната, издадена през септември. Kaspersky подчертава, че с решението на министерството „са нанесени прекомерни щети както на репутацията на компанията в сектора на IT сигурността, така и на продажбата на продукти на Kaspersky в САЩ".

Министерството не е представило „никакви доказателства за неправомерно поведение“ на компанията, твърди Kaspersky. „Освен това решението се основава на субективни, непрофесионални обществени източници", твърди руският производител. Според компанията става дума за непотвърдени медийни съобщения, често включващи новини, които се основават на анонимни източници и са свързани с обвинения и слухове. Министерството не коментира в понеделник подаването на съдебния иск.  

Критиката, че Kaspersky може да има връзки с руското разузнаване, не е нова. Тя придружава компанията от началото на нейната почти 20-годишна история. Предположенията се подхранват от биографията на основателя и главен изпълнителен директор Евгений Касперски, който също така е работил към съветската тайна служба КГБ след обучението си като криптографски експерт. Той непрекъснато е опитвал да разсее съмненията в това отношение. „Ние трябва да бъдем повече американци от самите американци“, заяви той още през 2013 г. пред Ройтерс. „Идваха при нас и ни казваха: „Искаме да променим имиджа си, знаем, че хората ни нямат доверие", казва представител от администрацията на президента Барак Обама, участвал на една от срещите, организирани от Kaspersky.

По данни на Bloomberg Kaspersky Lab има около 400 млн. клиенти по света, но половината от тях сигурно не го знаят. Успехът се дължи отчасти на лицензионни споразумения, според които клиентите могат тихомълком да инсталират програмите - от защитни firewall системи (специализиран хардуер или софтуер, който проверява мрежовия трафик, преминаващ през него, и разрешава или забранява достъпа по определени места) до специално телекомуникационно оборудване, които не носят формално бранда на компанията. Това е и едно от основните неща, привлякло вниманието на американските служби, допълва агенцията.

Според служител на International Data Corp., цитиран от финансовата агенция, именно САЩ и Западна Европа допринасят през миналата година с 374 млн. долара за общите приходи в размер на 633 млн. долара. Ройтерс твърди, че по данни на компанията приходите ѝ в САЩ намаляват от 164 млн. долара през 2014 г. до около 156 млн. долара през 2016 г.

Основавана през 1997 г., компанията израства бързо през новия век и се превръща в един от водещите световни доставчици на антивирусна защита. Днес тя разполага с 36 офиса в 30 държави, три от които са в САЩ - в Уобърн, щата Масачузетс, в Белвю, щата Вашингтон, и федералната централа в Арлингтън.  В България софтуерът се разпространява от официалния дилър Dossev&Co LTD.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:17 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още