IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

1/3 от администрациите са готови да обменят документи по електронен път

Дигиталната трансформация ще доведе до изчезването на хартията

10:38 | 29.09.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Една трета от администрациите в България са готови да обменят документи изцяло по електронен път. Това каза зам.-председателят на Държавната агенция "Електронно управление" /ДАЕУ/ Александър Йоловски по време на международната конференция "София - град на знанието".

"Всички административни структури в Република България трябва да престанат да изпращат хартиени документи, считано от 1 ноември 2018 г. До момента е установено, че близо 200 от 600 администрации имат технологична готовност за преминаване към електронен документооборот", заяви Йоловски, цитиран от Dnes.bg.

Смисълът на дигиталната трансформация е премахването на хартията като основно средство за административното обслужване в страната.  

"Дигиталната трансформация променя начина на живот такъв, какъвто го познаваме и той вече няма да е същият. В административното обслужване променя се основният източник, чрез който се съхранява, предава и обработва съдържанието, а именно – хартията. Дигиталната трансформация води до изчезването на хартията като основно средство при административното обслужване. Заедно с това, по-голямата промяна ще бъде в радикалната промяна на работните процеси", каза още той и допълни, че когато престанем да създаваме хартиени документи като основен документ, а преминем към създаването на електронни документи, които при необходимост и желание на клиента могат да бъдат отпечатани на хартия – тогава ще достигнем истинската дигитална трансформация".

По думите му процесът вече не е абстрактно понятие, а е изцяло в сферата на практиката. Той отчете необходимостта от ускорена промяна на нормативната рамка за премахване на изискването на хартиени документи при предоставянето на административни услуги.

Любомир Минчев, основател и изпълнителен директор на Telelink, представи данни, според които българското общество използва активно интернет, но предимно като средство за забавление, а не за взаимодействие с администрацията, където има още какво да се желае.

В дискусията участваха представители на бизнеса и институциите, на местни и международни организации, свързани с управление на знанието, клъстери, неправителствени организации. В нея участие взе и българският еврокомисар с ресор "Дигитализация" Мария Габриел, посредством видео връзка, както и зам.-кметът на София доц. д-р Тодор Чобанов.

Конференцията, която се състоя в сградата Capital Fort, бе под патронажа на Столична община и е организирана от клъстер "София – град на знанието" и Investor Media Group. Тя има за цел да привлече вниманието на гражданите, бизнеса, научните, образователните институции и администрацията върху нуждата от дигитализация и креативно използване на новите технологии в контекста на променящата се глобална икономика, както и да даде готови решения за използване на ресурсите по най-добрия възможен начин в полза на гражданите.

Генерален партньор на Международна конференция "София - град на знанието" е Telelink. Събитието се провежда с подкрепата на ЧЕЗ, David holding, BMW, Medical Dent и ЕЛАНА Финансов Холдинг. Институционални партньори на конференцията са БАИТ, БСК, BBLF и ИАНМСП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още