Европейският съюз (ЕС) иска да улесни властите в получаването на електронни доказателства директно от технологичните компании, като Facebook и Google, дори в случаите, в които данните се пазят в друга европейска страна, предава Ройтерс.
На фона на смъртоносните ислямистки атаки в Европа през последните две години технологичните компании се оказаха под голям натиск да направят повече, за да помагат на разследващите, а правоприлагащите органи се оплакват от бавния процес на достъп до данни, които се съхраняват в облака в друга страна членка на ЕС.
Европейската комисия (ЕК) ще представи три възможности пред министрите на ЕС, които ще формират основата за бъдещо законодателно предложение, включително възможността полицията да копира данни директно от облака, заяви в сряда еврокомисарят за правосъдието Вера Йоурова.
"Сигурен съм, че сега, в сянката на последните терористични атаки и нарастващите заплахи в Европа, ще има по-голямо разбиране от министрите, дори и сред тези, които идват от държави, където не е имало терористични атаки“, обясни тя.
Министрите на правосъдието от страните членки на ЕС ще се срещнат в Брюксел по-късно в четвъртък и ще обсъдят опциите на ЕК. На база на техните предпочитания изпълнителната власт ще излезе с предложение до края на годината или в началото на 2018 г., коментира Йоурова.
Най-ненатрапчивият вариант предполага на властите в една държава членка да поискат от доставчик на интернет услуги в друга страна членка да ѝ предаде електронни доказателства, без да се налага да иска разрешение от самата държава преди това.
Втората опция ще задължи компаниите да предават данни при поискване от страна на правоприлагащите органи в други страни членки.
Така например полицията в Италия, която търси електронни доказателства, съхранявани в Ирландия, сега трябва да поиска от властите да изкарат доказателствата за тях – процес, който според критиците, е бавен и тромав.
Въпреки това мнозина представители на технологичната общност изразиха безпокойството си относно позволяването на правителствата да принуждават компаниите да предават данни, съхранявани в друга държава. Те се опасяват, че това може да навреди на поверителността на потребителските данни и да направи по-малко вероятно използването на облачни услуги, ако бизнесът реши, че може да се предпази така от заявки за достъп до информация.
Microsoft води и спечели съдебна битка с Министерството на правосъдието на САЩ, което искаше имейли, съхранявани на сървър в Ирландия.
Още технологични новини вижте в материала на Bloomberg TV Bulgaria!