В момента в аутсорсинг бранша в България има около 360 компании, като част от тях са нишови. До 2020 г. се очаква заетите в бранша да са около 70 000 и той да генерира приблизително 6% от брутния вътрешен продукт на страната (при дял от 3,7% от БВП в момента, б. ред.).
Това мнение изказа председателят на Управителния съвет (УС) на Българската аутсорсинг асоциация (БАА) Стефан Бумов в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
По думите му 2016 г. ще бъде поредна успешна година за българската аутсорсинг индустрия, като ръстът е от порядъка на 20%. „Към края на 2016 г. наетите в аутсорсинг индустрията ще бъдат 50 000, а в 3-4 годишен хоризонт се очаква ръстът на оборотите на фирмите да изпревари ръста на наетите в бранша лица“, каза Бумов.
Според него добавената стойност ще нараства благодарение на това, че вече се обслужват по-сложни процеси, а това, от своя страна, поставя предизвикателства пред българското образование.
„Колкото е по-голям натискът върху компаниите в развитите икономики, като САЩ, Европа, толкова по-голяма е възможността за оптимизация на вътрешните процеси и нараства търсенето на аутсорсинг услуги. Толкова по-добре за българската аутсорсинг индустрия и икономиката на България“, поясни специалистът.
При изнасянето на бизнес процеси водещи за българската индустрия според него са държавите от Западна Европа, като Великобритания и Германия са номер едно, а при изнасянето на IT процеси доминираща роля има американският пазар.
„Далеч сме вече от ерата на кол центровете, защото палитрата от административни услуги е много по-богата", поясни още Бумов.
Кога България ще стане готова да се раздели с професии като шофьори, магазинери, касиери и държавните администратори „на гише“? Вижте във видеото!