Google, Facebook, Yahoo и редица правозащитни организации се обявиха против предоставянето на повече правомощия на разследващите органи в САЩ.
Концерните приеха обща позиция против предложените промени в законодателството на страната, които ще разрешат на разузнавателните агенции да събират повече информация без съдебно разрешение, съобщава Еngadget.
Фирмите и организациите са пратили обща позиция до Сената, в която поясняват, че предложените промени „обрисуват" твърде детайлна и интимна картина за личния живот на хората.
Така например промените предвиждат да се разреши на разузнавателните агенции да събират данни като IP адрес, информация за дадена сесия, история на сърфирането в интернет, метаданни от имейлите (т.е. с кого и кога си е писал потребителят) и даже точното време, в което даден човек е влизал в профила си, при това без да има нужда от съдебно разрешение.
В писмото се подчертават и предишните ползвания от страна на ФБР, както и злоупотреби на т. нар. "national security letter" (NSL) – документи, които нямат нужда от съдебно разрешение. Според документа ФБР е издадала над 300 хил. подобни искания през последните десет години, а също така се твърди, че „по-голямата част" от тях включват заповеди, забраняващи на технологичните фирми да разкриват на потребителите, че има такива искания. Цитира се и одит от страна на Службата на главния инспекторат, която през 2007 г. е решила, че „ФБР използва незаконно тези искания за събиране на информация, които не са законно регламентирани".