Руският антимонополен орган отново отложи решението си за налагане на евентуална глоба на Google, заяви агенцията, цитирана от Ройтерс.
Регулаторът - Федеральная Антимонопольная Служба (ФАС), трябваше да обсъди глобата във вторник след отлагането на такова решение от началото на май, но отново отложи решението след искане от компанията, заяви ФАС в своя Twitter акаунт.
Новата дата за вземане на решението ще бъде насрочена скоро, уверяват властите.
През миналия септември ФАС обяви, че Google е нарушила закона, като е изисквала предварителната инсталация на някои определени приложения на мобилни устройства, работещи с Android. Жалбата беше подадена от руския конкурент на американския онлайн гигант - Yandex.
Оказа се, че ако партньори на Google искат да продават телефон, който включва Google Play Store и следователно достъп до повечето приложения на Android, в момента са задължени да включват и други приложения на Google. Освен това не им е позволено да инсталират предварително приложения на конкуренти, твърди регулаторът, който иска да сложи край на тази практика.
Yandex, подобно на Google, е много повече от търсачка, а възможността да включва свои приложения в смартфоните с Android може да ѝ помогне да запази лидерската си позиция в Русия. Регулаторът от своя страна може да наложи глоба на Google.
Американската компания е изправена пред все по-голям контрол върху това как оперира по целия свят. Европейският съюз я разследва за злоупотреба с положението ѝ на пазара за промотиране на другите ѝ услуги. Индия пък разследва дали Google не манипулира резултатите от търсенето си, така че да ощетява своите конкуренти. Федералната търговска комисия в САЩ също разгледа практиките на Google и в крайна сметка достигна до споразумение с нея, което доведе до незначителни промени.
преди 8 години Трябва да бъде създадено международно антимонополно законодателство. Подкрепяните от американското правителство монополи разглеждат манипулациите в интернет, като неизменен ,,търговски интерес на САЩ'', по думите на Барак Хюсейнович. Държавите, които изгониха калифорнийския монополист се радват на бурна икономическа активност и отлично финансово здраве - пример Китай. Китайската интернет търсачка Байду е хилядократно по-надежден източник на информация, отколкото манипулираните данни на Алфабет. Като илюстрация на горепосоченото може да служи следния пример. При търсене на 3D принтер в Байду първите резултати са от сайтове на частни производители на 3D принтери, докато В Гугъл първите резултати винаги са резервирани за сайтове-монополисти, като amazon.Резултатите ; в Китай има над 3000 производителя на 3Д принетери, докато в САЩ и Европа са не повече от 200 . отговор Сигнализирай за неуместен коментар