IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

До 2020 г. ще има 21 млрд. устройства, свързани в глобалния интернет на нещата

Според консултанти тази година в цял свят ще бъдат използвани 6,4 млрд. свързани с интернет неща

15:21 | 02.02.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Скоро всяко устройство, което притежаваме – и почти всеки предмет, който можем да си представим, ще бъдат свързани с интернет, разказва CNBC.

Хладилникът, детекторът за дим, звънецът на вратата и освежителят за въздух може би вече даже са. След това ще дойде ред на дрехите, светофарите и бутоните на пешеходните пътеки, всяка част от заводите, дори прозорците у дома ще бъдат свързани, споделяйки информация, която би трябвало да направи нас по-здрави, пътя ни до работа по-къс, а всичко останало по-ефективно.

Технологичната консултантска къща Gartner прогнозира, че тази година в цял свят ще бъдат използвани 6,4 млрд. свързани с интернет неща, което е с 30% повече от миналата година. Според компанията тази цифра ще нарасне над три пъти до почти 21 млрд. броя до 2020 г.

Дори най-очевидните свързани устройства – смартфоните, може да преминат през неочаквана, и радикална, трансформация в резултат на всичко друго, свързано с интернет. Легендарният инвеститор Марк Андресен предвижда, че мобилните телефони ще изчезнат до 10 години, тъй като всяка повърхност вече ще има екран.

Бумът на интернет на нещата е привлякъл инвестиции за 7,5 млрд. долара чрез почти 900 сделки за последните шест месеца, твърди CB Insights. А финансирането все повече се ускорява. Компанията съобщава, че финансирането на стартъп компании в космическата индустрия почти се е удвоило от 2010 до 2014 г., нараствайки от 91 до 221 сделки.

Много от най-добре финансираните стартъпи в сектора на интернет на нещата се борят с проблеми, свързани с инфраструктурата, облачните платформи и потребителските продукти за носене.

Компанията, получила най-голямо финансиране в категорията, е View, която прави умни прозорци, свързани с интернет, и екосъобразно строително стъкло. Тя е привлякла 150 млрд. долара през третото тримесечие на миналата година.

След нея е Proteus Digital Health, която създава сензори за поглъщане, показващи дали хората са си спомнили да си вземат лекарството, както и психологическата реакция към това. Тя е привлякла 42 млн. долара през 2014 г.

Intel, Cisco и Autodesk са сред технологичните гиганти, които залагат най-много на възможностите както за потребителски, така и за корпоративните приложения.

А фокусът върху сигурността също ще продължи да нараства, тъй като потенциалът за хакване на всичко – от заводи до системи за управление на трафика на даден град, все повече се увеличава.

Защото този нов, свързан с мрежата, свят ще създаде и нови рискове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:44 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още