Върховният съд на Германия заяви, че интернет доставчиците могат да бъдат принуждавани да блокират уебсайтове, които предлагат възможност за нелегално сваляне на музика, но само ако носителите на авторските права покажат, че вече са направили разумни опити да осуетят пиратството по други начини, предава Ройтерс.
Съдът вече е отхвърлил две дела, заведени от организацията на музикалните изпълнители и носителите на авторски права GEMA срещу Deutsche Telekom и от музикалните компании Universal Music, Sony и Warner Music Group срещу О2 Deutschland на Telefonica.
По думите на съда ищците не са положили достатъчно усилия да спрат нарушенията на авторското право. Освен това той отбелязва, че интернет доставчиците по принцип могат да бъдат посочени като отговорни за блокирането на музика, която е незаконно качена в интернет, дори и тя да е на разположение на друго място.
GEMA, която се грижи за защитата на правата на собствениците на музикални произведения, настояваше Deutsche Telekom, най-голямата телекомуникационна компания в Германия, да блокира сайта 3dl.am, защото предлага достъп до защитена от авторски права музика.
В друг случай музикалните компании поискаха O2 Deutschland да спре достъпа до „goldesel.to”, която е част от мрежата eDonkey за споделяне на музикални файлове.
В заключение съдът заяви, че компанията, която предлага достъп до интернет, ще бъде държана отговорна за блокирането на уебсайта, само когато носителят на авторските права е положил реални усилия да предприеме действия, когато се е обърнал към операторите на сайта или към тези, които са дали възможност за извършването на това нарушение, като доставчиците на хостинг услуги.
Музикалната индустрия твърди, че губи милиарди долари всяка година от нелегалното сваляне на песни, а това я лишава от приходи, които тя трябва да изплати на авторите на песни, изпълнителите и други.
Съдилищата по целия свят се борят с разрешаването на въпроса кой е отговорен за нарушаването на авторските права от незаконно теглене на музика от мрежата. YouTube на Google например неколкократно е била обект на съдебни разследвания.
През юли германски съд постанови, че YouTube е отговорна само за блокирането на нарушаващите авторските права видеа, когато те са били сведени до нейното внимание, тъй като не може да се очаква да сканира абсолютно всичко в платформата.
Deutsche Telekom приветства решението на съда.
„Върховният съд ясно заяви, че по отношение на доставчиците на интернет услуги потенциалното блокиране трябва да бъде обект на строг контрол“, коментира компанията.
преди 8 години :) Бравус на редактора, редактира първото изречение :)Хайде сега и надолу"В заключение съдът заяви, че компанията, която предлага достъп до интернет, ще бъде държана отговорна за блокирането на уебсайта, само когато носителят на авторските права е положил реални усилия""Освен това той отбелязва, че интернет доставчиците по принцип могат да бъдат посочени като отговорни за блокирането на музика, която е незаконно качена в интернет, " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз май не разбирам български език, или с автора и редактора говорим различни "български" езици. "могат да бъдат поставени под отговорност за блокирането на уебсайтове," аз го разбирам, че ще бъдат държани отговорни за това, че СА блокирали уеб сайтове. В цялата статия ПИШЕ това, ама се подразбира някак че искат да ги държат отговорни за това, че НЕ блокират конкретни сайтовеА иначе.. може да питате Вени Марковски, дали е отговорен, на сървърите му се хостваше пoрнoгрaфско съдържание и дали е негова работа да го махне от там отговор Сигнализирай за неуместен коментар