Mozilla очевидно се справя доста добре и без милионите долари, които получаваше доскоро от Google.
Разработчикът на широко използвания браузър Firefox заяви, че вече не разчита на Google за своите приходи и е уверен, че новите сделки с търсачки ще донесат още повече приходи. В продължение на години Google на практика спонсорираше Mozilla, като плащаше за привилегията да е търсачката по подразбиране във Firefox.
През 2014 г. тази сделка е донесла на неправителствената организация приходи за 330 млн. долара, показват финансовите резултати, представени в сряда.
Базираната в Маунтин Вю, Калифорния, компания, се отказа от глобалната сделка с Google в края на годината, като вместо това реши да сключва по-малки регионални сделки с други оператори на търсачки, като например Yahoo в САЩ, Baidu в Китай и Yandex в Русия.
Сега Mozilla не получава никакви приходи от Google, макар че Google все още е търсачка по подразбиране за потребителите на Firefox в Европа, казва пред Cnet Денел Диксън-Тайе, главен оперативен директор на Mozilla.
„Нямаме търговски отношения с Google за момента“, уверява тя, подчертавайки обаче гъвкавостта на Mozilla. „В основата на нашата стратегия е как може да създаваме повече конкуренция“.
За Mozilla повече конкуренция означава предоставяне на потребителите на по-голям избор, когато те търсят информация и ползват услуги онлайн. Онлайн светът вече мина отвъд границите на компютъра и се разширява към мобилни изживявания, плътно контролирани от компании като Apple и Google.
Една по-самостоятелна Mozilla ще затрудни тези гиганти да злоупотребяват с пазарните си позиции, например чрез изопачаване на резултатите от търсенето в своя полза или блокиране на достъпа до съдържание на конкуренти.
Google и Mozilla често са съюзници, като всеки се стреми да направи интернет по-добро място за дейности като електронна търговия, блогове, социални мрежи, новини, издателска дейност и комуникация. Но тесните финансови взаимоотношения също са необичайни предвид факта колко често Google е в противоречие с мисията на Mozilla да гарантира на хората избор при онлайн дейността им. Google поддържа строг контрол върху своята мобилна операционна система Android и нейните многобройни свързани услуги като Google Maps, Gmail, YouTube, Google Music и Google Docs.
Mozilla e финансово независима вече и очаква да продължи да се справя и без парите на Google. Приходите на фондацията за 2014 г. възлизат на 330 млн. долара, спрямо 314 млн. долара през 2013 г. Главният финансов директор Джим Кук намекна, че данните за тази година са още по-добри предвид новите, „много по-силни сделки“ на Mozilla.
Mozilla е неправителствена организация, която не оперира като Google, Microsoft и Apple, най-големите ѝ конкуренти на пазара за браузъри. Но Mozilla търси медийното внимание и се бори за по-добри таланти. Той има около 270 млн. долара в брой и като парични еквиваленти в края на 2014 г., с над 20 милиона долара над нивото година по-рано, каза Кук. За Mozilla работят около 1000 души по целия свят, подсилени от дейността на повече от 10 хил. доброволци, добави той.
Приходите от търсене на Mozilla се основават на комбинация от фиксирани плащания и приходи, които са зависими от трафика, който генерира Firefox, каза Диксън-Тейър.