Белият дом обмисля налагането на санкции срещу физически лица и фирми в Китай, за които вярва, че са се възползвали от американски търговски тайни, получени от хакерски атаки, пише Washington Post.
Вестникът се позовава на няколко анонимни източници от администрацията на Обама, които твърдят, че финалното решение по въпроса се очаква да бъде взето скоро, вероятно през следващите две седмици.
САЩ подозират, че китайски хакери стоят зад поредицата от хакерски атаки, които се превърнаха в проблем в отношенията между двете най-големи икономики на света, докато президентът Си Дзинпин подготвя своето първо посещение в Америка следващия месец.
Представители на администрацията на Обама твърдят, че Китай е главният заподозрян за големите хакерски атаки срещу правителството на САЩ, които компрометираха личните данни на най-малко 4,2 млн. настоящи и бивши държавни служители. Китай отрича обвиненията.
Американските власти и анализатори на киберсигурността твърдят, че китайските хакери са използвали високотехнологична тактика за изграждане на големи бази данни, които биха могли да се ползват в традиционалния шпионаж, като набирането на шпиони и получаването на достъп до поверителните данни на други мрежи.
Официалните представители на Белия дом не са коментирали слуховете. Държавният департамент на САЩ не е отговорил веднага на запитването за коментар.
Преди време високопоставен представител на администрацията на Обама заяви, че властите “следват всеобхватна стратегия, която да се изправи срещу такива хакери”. По думите му стратегията включва дипломатическа ангажираност, инструменти за търговска политика, механизми за правоприлагане и налагане на санкции на физически и юридически лица, които се занимават с киберпрестъпления.