IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

TomTom обмисля продажбата си?

Ако не получи добра оферта, холандската фирма може да се откаже от сделката и да се фокусира върху инвестиции

09:47 | 04.08.15 г.
Автор - снимка
Създател
TomTom обмисля продажбата си?

Холандският производител на софтуер за навигация и устройства TomTom NV проучва стратегическите възможности пред себе си, които биха могли да доведат до продажбата му, след като технологиите за картографиране привличат нарастващ интерес от страна на потенциални купувачи, предава Bloomberg, позовавайки се на запознати с темата източници.

TomTom привлича компании и инвеститори, които са били сред заинтересованите от сделка за бизнеса с карти на Nokia Oyj - HERE, който бе продаден на германските производители на автомобили Daimler, BMW и Audi за 2,5 млрд. евро в понеделник, заявяват източниците, които са пожелали да останат анонимни, защото преговорите са частни. Докато оценяваната на 2,5 млрд. долара холандска фирма разговаря с потенциалните си съветници, все още не е стартирал формален процес и TomTom може да реши да не сключва сделка за продажба, а вместо това да се фокусира върху инвестиции, казват източниците. 

TomTom и Nokia са сред няколкото производители с цифрово-картови активи, които са търсени от редица компании - вариращи от технологични фирми до социални мрежи и доставчици на електронна търговия до производители на автомобили. На 19 май базираната в в Амстердам TomTom обяви, че удължава лицензионното си споразумение с Apple Inc. за картите и свързаната с тях информация.

„Ние не говорим с никого за продажба“, заявява пред Bloomberg Ричард Пикаар, говорител на TomTom.

 

Докато акциите на TomTom поскъпнаха с повече от 80% през тази година, компанията все още се оценява доста под най-високата ѝ цена на борсово затваряне от 53,56 евро за акция, достигната през ноември 2007 г.
В понеделник книжата на TomTom поскъпнаха с 11,2 на сто, маркирайки най-високото дневно нарастване от 2009 г., преди да приключат сесията с ръст от 2 на сто до 10,05 евро за брой, което дава на компанията пазарна оценка от около 2,3 млрд. евро (2,5 млрд. долара).

Също в понеделник финландският производител на мрежово оборудване Nokia обяви, че консорциум от германски производители на висок клас автомобили (BMW AG, Audi AG и Daimler AG) придобива бизнеса му за навигационни услуги HERE за 2,5 млрд. евро. В сделката влиза и поемането на 300 млн. евро пасиви на HERE. Очаква се трансакцията да бъде завършена в края на първото тримесечие на 2016 г.

Автомобилните производители са водили и предварителни разговори с TomTom като алтернатива на сделката за HERE, твърдят запознати с процеса източници. 

„Сделката определя цената за стратегическата стойност на картите, което е повече от цялата пазарна стойност на TomTom, включително нейния телематичен бизнес и потребителското им подразделение“, заяви пред агенцията Марк Хеселинк, анализатор за ABN Amro Bank NV. "Сега, след като HERE става собственост на трите автомобилни производителя, това означава, че TomTom ще има възможност да спечели пазарен дял при другите производители на автомобили".

Преди германските компании да спечелят наддаването за HERE, със сделката се свързваше и американският стартъп Uber Technologies Inc. в консорциум с китайския технологичен концерн Baidu Inc. и Apax Partners. Microsoft Corp. също е имал намерение да придобие миноритарен дял. 

Други компании, които са били заинтересовани от бизнеса, включват група, водена от китайския Tencent Holdings Ltd., NavInfo Co. и шведският инвестиционен фонд EQT Partners AB, който наскоро продаде кабелния оператор blizoo България на мобилния оператор Мтел за неназована сума. Интерес са проявявали и американските фондове за частен капитал Hellman & Friedman, Silver Lake Management и Thoma Bravo.

Една евентуална продажба на TomTom би могла да привлече широк спектър от потенциални купувачи, сред които и софтуерни компании и китайски концерни, които са били заинтересовани от Nokia, казва Хеселинк.

„Смятам, че и Apple може да бъде свързан с това по един или друг начин. Но също и поддоставчици за автомобилния бранш, като Bosch и Continental“. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:35 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още