Почти всеки говори за пестене на енергия, а размерът на така наречения "въглероден отпечатък", който възниква, когато при дадена дейност се освобождава парниковия газ въглероден диоксид (CO2), в момента се изчислява за всеки продукт и всяка дейност, без значение колко е необичайна тя. Но който ползва интернет на своя компютър, таблет или смартфон, рядко се замисля за това, че дори и кратка проверка в Google може да навреди сериозно на околната среда, пише в свой анализ германският икономически всекидневник Handelsblatt.
Компаниите поддържат големи ИТ отдели, милиард души всеки ден са в социалните мрежи, купуват от интернет търговци и разглеждат снимки, видео и телевизионни предавания в мрежата. Според експерти само в Германия при добиване на енергията за експлоатация на компютри, смартфони и IT услуги ежегодно в атмосферата са освобождавани около 33 млн. тона въглероден диоксид. За сравнение, този обем е приблизително равен на емисиите на въглероден диоксид на германския въздушен трафик за същия период.
Според учените през 2020 г. интернет и телекомуникационните технологии в Германия ще обединяват върху себе си една пета от общото потребление на електрическа енергия. А в други индустриализирани страни трендът продължава в същата посока.
Така че все повече и повече ИТ компании се опитват да намалят консумацията на енергия в своите центрове за данни и по този начин да намалят своя "въглероден отпечатък". През 2012 г. в проучването си "Колко зелен е вашият облак?" Greenpeace постави под лупа преди всичко големите интернет компании. Apple, Amazon и Microsoft се представиха зле в проучването, защото те покриват почти една трета от нужната си енергия от ядрена енергетика. Facebook и Google обаче намаляват този дял в последните години.
Преди всичко Google инвестира през последните месеци в благоприятни за климата технологии, както и в слънчеви и вятърни проекти, но обикновено не за собствените си нужди. Вече има и планове за създаване на плаващи центрове за данни, които да използват движението на вълните за генериране на електричество, а компютрите им да се охлаждат с морската вода. А и днес все по-често „сървърни ферми“ изникват в страните по Северния полярен кръг, като Исландия, Норвегия или Аляска, където охлаждането на агрегатите консумира много по-малко енергия заради ниските температури. Независимо от това по-голямата част от енергийните нужди на IT индустрията все още се предоставя от конвенционални източници.
Но все пак в допълнение към опитите повече ток за IT техниката да се добива от възобновяеми източници, се правят и опити за намаляване на енергийните нужди на World Wide Web. Изследователи от Университета в Бъркли например искат да постигнат това, като забавят изпращането на индивидуални пакети с данни само за няколко милисекунди, за да регулират по този начин трансфера на данни. По този начин може да се икономисат до 50% от електроенергията, защото хардуерната мрежа ще бъде натоварена по-слабо. Но и в аутсорсинга на ИТ услуги в облака експертите виждат голям потенциал за икономии. Google смята, че е възможно да се спестят цели 87 на сто от нужната иначе енергия.
Въпреки това нови трендове в сектора могат да разрушат този потенциал за пестене. Защото последната тенденция, т. нар. "интернет на нещата", ще бъде според актуални проучвания истински унищожител на енергия. По данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ) в момента към мрежата са свързани 14 млрд. устройства. От това учените очакват все по-голямо натоварване за захранването.
Изследването на МАЕ стига до заключението, че две трети от консумираната през миналата година от мрежови устройства енергия са били прахосани. Според МАЕ това се равнява на около 400 тераватчаса и съответства на общия размер на годишните енергийни нужди на Великобритания и Норвегия заедно. Икономическите загуби МАЕ изчислява на 80 млрд. долара, а през 2020 г., те вече ще нараснат до 120 млрд. долара.
преди 10 години А най-много вреди саденето на домати във Фармвила, затова грабваме томахавките и *** интернет кабелите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Какъв е тоя Ентелетуален буламач ? От гринпис въобще напъват ли се да ги снасят подобни съждения или просто е добре платена работата ? Нужно е просто да се помисли колко енергия е необходима да се ползват старите технологии и Интернет и отговорът идва от сам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Жълто-зелен пропаганден булмач.Не, интернет е убиец на невежеството, в това число и на зеленисткият парарелигиозен антропофобски култ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Вие въобще давате ли си сметка за една година колко самолета излитат и кацат в Германия и колко тона самолетно гориво бива изгорено в атмосферата?! Или самолетите са станали ЮБЕР икономични, или процесорите на Интел и АМД изразходват в ПЪТИ повече енергия отколкото ни казват!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години все повече започвам да се замислям дали критиците на климатичните промение не са прави.Всяка година процесорите стават все по-мощни и все по-икономични. Това е факт видим с просто око. Поне по спецификациите им. Тогава някой ***. Кой? Производителите на компоненти или климатолозите (whatever) ? Всъщност няколкото наброй супер сървър центрове постоянно се обновяват и съм сигурен, че стават все по икономични. Въпрос: някой има ли изгода от постоянното плашене на населението с климатичния проблем? И кой сравнително интелигентен човек може да повярва, че няколко сървър локации в германия произвеждат вредни газове колкото цялата летателна индустрия в страната? --Според експерти само в Германия при добиване на енергията за експлоатация на компютри, смартфони и IT услуги ежегодно в атмосферата са освобождавани около 33 млн. тона въглероден диоксид. За сравнение, този обем е приблизително равен на емисиите на въглероден диоксид на германския въздушен трафик за същия период. отговор Сигнализирай за неуместен коментар