Най-големият застрахователен пазар в света, този в САЩ, отчете рязко увеличение на компаниите, които се интересуват от застраховка срещу киберпрестъпници, които компрометират сигурността на информацията, а понякога свалят цели корпоративни уебсайтове с цел финансова облага чрез откуп.
Джоф Уайт, който е застрахователен мениджър, отговарящ за киберпространството, технологиите и медиите в Barbican, коментира пред Business Insider, че пазарът за киберзастраховки се е увеличил драматично, като в резултат на това брутните застрахователни премии са се покачили рязко от 2009 г. насам.
През 2012 г. брутните премии по такива застраховки са били на обща стойност 850 млн. долара, а през миналата година са се увеличили до 1.3 млрд. долара. Очаква се през тази година числото да надхвърли границата от 2 млрд. долара, добавя Уайт.
Целият този подем се задвижва от зачестилите киберпрестъпления срещу различни компании. “Забелязваме голямо увеличение в броя на американските търговци, които искат да увеличат застрахователните си лимити.”
Target е точно такава компания, която през септември стана жертва на една от най-изтънчените и координирани кибератаки в може би най-натоварения си ден – Черния петък. Хакерите тогава успяха неправомерно да скимират (свалят информацията) кредитните карти на около 40 милиона клиенти на магазина.
Въпреки увеличението в застрахователното покритие, много английски компании остават изложени на опасност от кибератака. Според държавно проучване през 2013 г. 9 от 10 английски фирми са пострадали от пробив в сигурността на данните си.
“Много компании не смятат кибератаките за нещо опасно, мислейки, че това е проблем на едрия бизнес. Така или иначе, ако използвате електронна поща или притежавате смартфон или компютър, вие поемате сериозен риск,” допълва Уайт.
По ирония на съдбата именно напредналите технологии увеличават риска за бизнеса, казва професор Питър Сомър, експерт по киберсигурността.
“Повечето хора в дадена организация не искат да изостават в технологично отношение, но твърде често изобщо не мислят за усложненията, свързани със сигурността. Ако обърнем внимание конкретно на базираните в облака системи, ще установим, че повечето сделки, които хората сключват, оставят бизнеса им абсолютно незащитен от атаки.”
“В чужбина хората понасят ужасяващи рискове и нямат никаква идея какво биха направили, ако нещо се обърка,” допълва още той.
Сомър е притеснен, че е възможно застрахователните компании да не са подготвени за чакащите ги искове. “Когато стане въпрос за електронни престъпления, има твърде много рискове, които се променят постоянно, което понякога прави невъзможно събирането на доказателства.”
Хакери притискат бизнеса в САЩ
Експерти отчитат рязък скок в сключените застраховки за щети, нанесени от киберпрестъпници
12:07 | 20.07.14 г.
Снимка: Ройтерс
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

напиши коментар
-
Раул Еаметс: Най-важният урок за политиците е да помислят за разхлабване на регулациите
-
SOFIX и BGBX40 постигнаха по 0,35% ръст за седмицата
-
Рекламният гигант WPP записа спад на тримесечните приходи
-
Приходите от продажби и аренда на "Адванс Терафонд" намаляват през първото тримесечие
-
УниКредит Булбанк е най-добрата банка за частно банкиране у нас в наградите на Euromoney
-
Специалистите по здравни грижи настояват да са договорен партньор на НЗОК
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Вътрешни лица са продали акции на компании от САЩ за милиарди през първото тримесечие
-
Експерт: Датата 1 януари 2026 г. изглежда все по-реалистична за влизане в еврозоната
-
Американците са плащали най-високите цени за покупка на имот в Испания
-
"Разводът" със САЩ заради митата напомпва търговския излишък на Китай до 103 млрд. долара
-
„ЗАД ДаллБог Живот и Здраве“ е най-голямата застрахователна компания към края на 2024 г.
-
Украинските F-16 не са готови за въздушен двубой с модерните руски изтребители
-
Русия вече чака съществено по-евтин петрол, но запазва позитивизма за икономиката си
-
Западните компании трябва да платят висока цена за завръщане в Русия
-
Отлагането на митата на САЩ натежава на златото, но ефектите ще са ограничени
Коментари
Финанси виж още
-
SOFIX и BGBX40 постигнаха по 0,35% ръст за седмицата
-
Приходите от продажби и аренда на "Адванс Терафонд" намаляват през първото тримесечие
-
Кредитирането в България забавя леко ръста си през март
-
Азиатските пазари завършиха последния ден от седмицата с повишения
-
Петролът поскъпва в началото на петъчната сесия, но се насочва към седмичен спад*
-
С поевтиняването на долара централните банки се питат – да девалвират или не?