През февруари германският канцлер Ангела Меркел призова Европейския съюз да създаде свой собствен регионален интернет, за да стои на разстояние от САЩ.
„Ще говорим с Франция за това как можем да поддържаме високо ниво на защита на данните“, заяви Меркел.
Проучването на Меркел за един затворена паневропейска, базирана в облака мрежа, е последният пример за това, което анализаторът Даниел Кастро от Information Technology and Innovation Foundation нарича „национализиране на данните“.
Става дума за набиращ скорост феномен, при който страните изискват някои видове информация да бъдат съхранявани на сървъри, намиращи се на територията на определена държава. Сред страните, които вече са въвели разнородни изисквания за локализация на данните, са Австралия, Франция, Южна Корея, Индия, Индонезия, Казахстан, Малайзия и Виетнам, сочат данни на Анупам Чандър и Айен Ли от Университета на Калифорния в Дейвис.
„Притесненията за наблюдението оправдават правителствените мерки, които разделят световната мрежа“, пишат те в последното си проучване. В резултат от това „ерата на глобалния интернет може би си отива“.
Притесненията, свързани със сигурността, станаха причина за насочване на усилията към национализацията на данните, макар че Кастро, Чандър и Ли поставят под въпрос ползите от подобно решение. Те твърдят, че сигурността на данните не зависи от тяхното местоположение, а от сложността на бариерите, изградени около тях.
Появява се и друг мотив. Фрагментацията на интернет ще позволи на местните интернет бизнеси във Франция или Малайзия да си спечелят специална роля за сметка на доминиращите по света компании, които са базирани предимно в САЩ. Кастро твърди, че заради това облачната индустрия в САЩ може да загуби межу 22 и 35 млрд. долара приходи до 2016 г.
Аферата „Сноудън“ доведе до голямо геополитическо напрежение, което вече се надига. Автократите, разбира се, отдавна са регламентирали потока на интернет данните, а Китай е най-известният пример за това. Но днес тези държави се присъединяват към страни в Азия, Близкия изток и Европа, които призовават за големи промени в начина, по който работи интернет, дори отвъд въпроса къде се съхраняват данните.
През декември 2012 г. конференцията на ООН в Дубай беше първата в историята, която разгледа въпроса за глобалния контрол и регулацията на интернет. В рамките на събитието 89 страни одобриха ново телекомуникационно споразумение, което съдържа резолюция, призоваваща Международният съюз по далекосъобщенията (ITU) да изиграе по-голяма, все още неуточнена роля, в управлението на интернет.
САЩ и други 54 държави, включително страните от Европейския съюз, отказаха да подпишат документа. Но през април, след разкритията на Едуард Сноудън, еврокомисарят Нели Крус заяви, че интернет вече е глобален ресурс, който изисква глобално управление. Тази есен ITU ще се срещне, за да определи мандата си, включително своята потенциална власт, и да препоръча начини за регулация на интернет.
преди 10 години Моите уважения към автора но има ли каквато и да било свързаност между отделните мрежи елиминира всяка полза от простото обособяване на регионални такива с цел сигурност. Имат ли връзка помежду си няма сигурност.Като добре подготвен по темата ми се струва че отново някой използва незнанието на хората за да им даде поредната фалшива надежда за сигурност чрез регионална мрежа. Единственото което ще се постигне с тях е, че с наличието на регионални мрежи ще се направи възможно филтрирането на трафика с цел цензура и уж за подобряване на националната сигурност, което отново е невярно. Целта е да се създадат предпоставки за по-добър контрол и по-голяма цензура в световната мрежа на национално равнище, което да се използва при необходимост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много от наркоманите за власт искат да имат контрол над Интернет, но от тях нищо не зависи. Нямат нужното познание. Свободолюбивите програмисти брутално им отнемат властта от ръцете....Биткоин е само началото. Линукс е могъщ. Парите на световната клика, срещу ума на милиони Интернет специалисти. Едните печатат необезпечени пари...другите пишат код за честни пари, които са извън контрола на централните банки. Едните могат да печатат, другите имат време да пишат кода за новия, свободния свят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години само да посмеят... отговор Сигнализирай за неуместен коментар