Всяко домакинство в ЕС вече може да има базова интернет връзка благодарение на сателитното широколентово покритие в целия Съюз. Сателитни връзки вече се предлагат във всички 28 страни членки, което означава, че всички европейски граждани могат да се абонират за сателитен интернет, включително трите милиона души, които все още нямат достъп до стационарни или мобилни широколентови мрежи, съобщи Европейската комисия.
Благодарение на допълнителното покритие, осигурено от сателитния интернет, е постигната целта за широколентов достъп за всички до края на 2013 г., коментира заместник-председателят на ЕК Нели Крус.
До края на 2012 г. 99,4 % от домакинствата в ЕС имаха достъп до основен стационарен или мобилен интернет, включително 96,1% от домакинствата в селските райони. Но сред последните 0,6% (около 3 милиона души) бяха много семейства и предприятия в изолирани или селски райони, в които инсталирането на стационарен или мобилен широколентов интернет е по-трудно и скъпо, отчитат от ЕК.
„ЕС поддържа технологичен неутралитет, но за хората в най-изолираните райони сателитната технология е добра възможност да останат свързани“, посочи Нели Крус.
Голям брой европейци не знаят, че могат да имат сателитна широколентова връзка. Ето защо Нели Крус откри уебсайта broadbandforall.eu – услуга, разработена от Асоциацията на европейските сателитни оператори, която позволява на гражданите бързо да проверят възможностите за сателитен широколентов интернет, с които разполагат.
148 спътника предоставят услуги на европейците. Базовите пакети започват от 10 евро на месец, пакетите със скорост 20 мегабита в секунда започват от 25 евро на месец, а средната цена за сателитни приемници е 350 евро (или по-ниска при комбинация с добър абонамент).
Крус предупреди обаче, че за един наистина „свързан континент” ще са нужни по-бързи от базовите широколентови връзки.
„Европа се нуждае от светкавично бърз интернет. Не можем да позволим отделни граждани и предприятия да изостават. След като осигурихме базов широколентов достъп за всички, незабавно трябва да инвестираме в нови бързи мрежи“, допълва Крус.
Според нея достъпът до надежден интернет на разумни цени със скорост 30Mbps и 50 Mbps е от ключово значение за икономическото развитие на Европа и за следващото поколение цифрови продукти и услуги - например свързаната телевизия, електронното здравеопазване, изчисленията в облак и свързаните автомобили.
Съвременните широколентови спътници могат да осигурят скорост на теглене до 20 мегабита в секунда. Компании като Eutelsat и Astra са световни лидери в сателитния широколентов интернет. Днес 250 спътника на геостационарна орбита предоставят над 20 000 телевизионни програми, като 148 от тях се управляват от членове на Асоциацията на европейските сателитни оператори, по данни на ЕК.
Публичното финансиране продължава да играе роля при предоставянето на широколентови връзки на домакинствата и предприятията, особено в селските райони.
Какви са следващите цели на ЕК по отношение на широколентовия интернет?
Цифровите услуги на бъдещето — свързана с интернет телевизия, изчисления в облак, електронно здравеопазване — все повече ще разчитат на бързи широколентови връзки. Последните са от изключително значение за икономиката — по изчисления 10% по-широко разпространение на широколентовия достъп води до нарастване на БВП с 1-1,5%.
преди 11 години Може би трябва да разберем какво е определението на думата "домакинство" според другарката Крус. Такива изказвания само показват колко далече от реалността са еврочиновниците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар