Очаквахте ли толкова голям интерес още от първото издание на академията?
Честно казано не, макар и да съзнавахме нуждата от такава инициатива. Благодарение на подкрепата на VIVACOM, Superhosting и Telerik обучението беше безплатно за участниците. VIVACOM Art Hall е прекрасно място в центъра на София, с всички удобства за успешен формат. Предоставихме наистина качествен курс, като адаптирахме подобни курсове на Stanford University и няколко онлайн курса на Стив Бланк.
Кои са най-интересните идеи, които бяха представени?
Четири са идеите, които счетохме, че имат потенциал за развитие и които получиха възможността да бъдат презентирани пред представители на LAUNCHub и Eleven.
Сред тях бяха „Smart Money“ на Стойне Василев – игра, която по забавен начин възпитава децата как да печелят, спестяват и инвестират бюджета си в бъдеще. Играта е с образователен и социален характер и дава полезни знания, допринасящи за финансова и бизнес грамотност.
Друга отличена от нас идея беше онлайн платформата konsultanti.bg нa Любослав Любенов, чиято идея е да събере на едно място експерти от различни области за целите на бизнеса.
Кои бяха акцентите при работата с участниците в Академията?
Една от целите ни беше да преодолеем слабата им запознатост с тенденциите в световен мащаб и оттам изоставането по отношение на иновативните идеи. Опитахме се да научим студентите си как да валидират идеите си и да елиминират такива, които предварително са обречени на неуспех. Това мисля, че беше и най-ценният урок за нас и студентите ни, макар и понякога доста болезнен.
Вторият проблем, който открихме в процеса на работа и се опитахме да преодолеем, са слабите комуникационни умения. В училище и в университета не ни учат как да говорим пред публика, как да презентираме, как да бъдем по-убедителни. Целта ни беше да вдъхнем увереност в студентите и за краткото време, с което разполагаме, да им предоставим възможности, чрез които да се преборят със своите притеснения. Просто някой трябва да им покаже как! Мисля, че ние успяхме в това отношение.
Веднага след първата StartUP Academy, започна записването за следващото издание на курса, което стартира през ноември. Какво ново сте подготвили за него?
Второто издание ще бъде с още по-силно адаптирана към нашата действителност програма. Специално внимание ще обърнем на това как да валидираме идеята си, как да изградим успешен екип и какви качества трябва да развива предприемачът, за да успее. Поканили сме като лектори доста познати в стартъп общността имена, но ще ги запазим в тайна засега.
Имат ли младите хора у нас развит предприемачески дух?
Определено мисля, че все повече млади хора се замислят за стартирането на собствен бизнес. Разбира се, рисковете са големи. Една такава стъпка е свързана и с доста голяма доза смелост – да се откажеш от сигурна и добре платена работа, да бъдеш понякога укоряван от близки и познати, че си губиш времето и т.н. Оптимист съм, че все повече млади хора ще поглеждат към предприемачеството като инструмент не само да живеят по-добре, но и да променят страната ни, а защо не и света.
преди 11 години Младите хора нямат опита, но ще се научат, ако имат желанието. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години много високопарни приказки, пък накрая отличили проекти, които нямат никакво значимо финансово измерение. Да не говорим, че и двете идеи са скучни и банални. Но няма лошо нека продължават с нещата. Само не разбрах защо бизнес плановете са отживелица и как едно нещо ще го реализираш, ако не можеш да го структурираш и аргументираш писмено и процедурно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Чудесен проект.Докато има подобни инициативи ще има надежда и за България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Определено (y) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Браво за Академията !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар