IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Разкритията на Сноудън вредят не на САЩ, а на правителството им

Въпреки че американецът поиска официално убежище в Русия, Москва твърди, че такова искане не е получавано

17:19 | 15.07.13 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Блогърът и журналист&nbsp;Глен Грийнуолд, който е в контакт със Сноудън почти всеки ден. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Блогърът и журналист Глен Грийнуолд, който е в контакт със Сноудън почти всеки ден. Снимка: Ройтерс

Бившият сътрудник на американските спецслужби Едуард Сноудън разполага с много подробни документи за функционирането и структурата на американската агенция за национална сигурност NSA, чиято обширна шпионска програма за наблюдение на интернет и телекомуникациите той вече разкри. Това твърди междувременно журналистът на Guardian Глен Грийнуолд, цитиран от Associated Press. Според Грийнуолд бившият агент има "буквално хиляди документи", но не желае да ги публикува.

Още в събота Грийнуолд разказа пред аржентинския вестник La Nacion, че "Сноудън има достатъчно информация, за да нанесе повече щети в минута, отколкото всеки друг го е сторил в историята на Съединените щати".

Който прочете тези документи, ще научи какво точно прави NSA, "което би му позволило да избяга от този надзор или да го възпроизведе," каза Грийнуолд в Рио де Жанейро, където той живее. Според него публикуването на тези документи не може да застраши сигурността на Съединените щати. Но подозира, че разкритията може да навредят на правителството на САЩ.

"Мисля, че това би било вредно за правителството на САЩ, като стане ясно как то преследва собствените си интереси, ако детайлите на тези програми бъдат разкрити", каза Грийнуолд.

Според него интервюто се е провело четири часа след последното му взаимодействие със Сноудън, с които той е бил в контакт почти ежедневно. Скоро той ще публикува още статии за "други домашни шпионски програми за наблюдение". Грийнуолд отказа да даде подробности.

Журналистът избягвал да говори със Сноудън за плановете му за политическо убежище, за  да не си навлече правни проблеми, каза той. Сноудън разкри първо за Guardian неизвестния досега обхват на американската шпионска програма за следене на интернет комуникацията. 30-годишният разобличител се намира от 23-и юни насам в транзитната зона на летището в Москва, а в петък бе съобщено, че е кандидатствал за убежище в Русия.

Руският президент Владимир Путин му обеща преди време убежище при условие, че обещае да не прави никакви допълнителни оповестявания. САЩ пък искат да го пратят пред съда заради държавна измяна.

Според руските власти обаче Сноудън не е подавал молба за убежище в Русия. Той продължава да седи в Москва на летище Шереметиево, съобщи агенция Интерфакс в понеделник, позовавайки се на имиграционните власти и летището.

Известният правозащитник Светлана Ганушкина нарече "странно" обстоятелството, че властите не са получили искането за убежище. "Това започва да изглежда малко съмнително", каза специалистът по въпросите на бежанците.

Междувременно шведски професор по социология предложи Сноудън за Нобелова награда за мир, предаде Ройтерс, цитирана от Bulgaria on Air.

Стефан Свалфош, който е и член на шведската Кралска академия на науките, изпрати официално писмо до Норвежкия нобелов институт, в което обяснява, че героичните усилия на Сноудън, които той е предприел в своя лична вреда, хвърлят светлина върху мащабната шпионска дейност, която извършват САЩ.

„Благодарение на неговата смелост нашият свят стана по-добър и по-сигурен, казва Свалфош. Професорът обаче се съмнява, че Нобеловият комитет ще удостои американеца с наградата. По думите му комитетът просто няма да посмее да вземе такова решение, тъй като това би било предизвикателство към американските интереси. Сноудън няма да може да бъде номиниран за изданието на Нобеловата награда за мир за 2013 г., която се присъжда през ноември, но може да бъде издигнат за следващата 2014 г.

Всичко за скандала четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 0
kane
преди 11 години
За САЩ това че обществото неможе да му помогне не е парадоксТам обществото е разпарчатосано на 4-5 парчетаА правителството и законодателя почи не работят заедноИнтересното е че това се наблюдава в много страни - Правителството да НЕ работи в интересите на обществото/за съжаление и в РБ е същия сценарии/Затова няма кой да защити уисълблолъра, защото в почти всички страни където цари капитализъмъ е едно и същоА именно системата с против хоратаКапиталистическата си-*** се превръща във фашистка такава и интересите от тези на хората и обществото са изместени към интересите на богатите съответно това са огромните корпорации, огромните банки, застрахователни компании, инвестиционните бани и фондове и те вече диктуват политиката на управлението, а не народаЕто в това е проблемаБогатите използват демокрацията за параван и зад нея правят бизнеса си противно на интересите ниСноудън е подкрепян от хората, но не и от правителствата им. Тук е парадокса, И доказателството за казаното
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 0
ventsislav.dyackov
преди 11 години
Не знам дали точно Нобеловата награда е най-подходяща за Сноудън, но той заслужава най-голямата награда на гражданското общество, която изобщо е възможно да бъде получена. Парадоксалното е, че именно това общество сега не е в състояние да му помогне да живее необезпокояван.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още