Информаторът за програмата за събиране на лични данни PRISM на американската Агенция за национална сигурност (NSA) Едуард Сноудън, разполага с още хиляди секретни документи. Това твърдят разследващите, цитирани от LA Times.
Специалистите са разбрали колко файлове и от кой точно сървър са били изтеглени. Оказва се, че Сноудън е използвал най-обикновена USB флаш памет, за да копира документите и да ги изнесе от агенцията.
"Винаги има изключения. Има хора, на които се налага да работят с подобни памети и имат специални разрешения. Но когато ги използваш, хората винаги те гледат подозрително", коментира един от разследващите в отговор на въпрос няма ли забрана за използване на такива устройства в офисите на NSA.
Сноудън е бил сред тези хора, защото по длъжност е бил системен администратор и така е имал доста по-широк достъп до сървърите и компютърните мрежи на NSA, отколкото повечето служители на агенцията.
Сноудън e работил в хавайския офис на NSA като служител на компания подизпълнител. Преди това е бил и асистент по поддръжката на техниката в ЦРУ. В края на миналата седмица той предаде на Guardian и The Washington Post секретни документи, които разкриха програмата PRISM.
Все пак разследващите признават, че не могат да изяснят как Сноудън си е осигурил достъп до документи с гриф "строго секретно", които по принцип се съхраняват по специални процедури и не са достъпни дори и за системни администратори.
Скандалът с тайната операция PRISM предизвиква сериозна буря в отношенията на САЩ с международните им партньори. Разкритията, че в продължение на години американското правителство е събирало данни за милиони чуждестранни граждани, предизвикаха бурни реакции и в Европа. Много важно е как американското правителство ще се справи с проблема и дали ще успее да убеди останалите държави, че всичко е било законно и няма злоупотреби, пише Financial Times, след като вчера Европейският съюз вече поиска конкретни отговори от САЩ.