Матиас Дьопфнер, шеф и основен акционер на германската медийна компания Axel Springer, намери особено похвални думи за репортажите за коронавируса в неговия водещ Bild. Главният редактор Юлиан Райхелт бил „наистина последният и единствен журналист в Германия, който все още е достатъчно смел да се разбунтува срещу новата държава ГДР“, пише той в личен мейл. Райхелт естествено е имал „мощни врагове“.
New York Times направи тези успехи публични в неделя. Преди всичко обаче световният вестник от Манхатън разпространи сериозни обвинения срещу Райхелт и индиректно срещу Springer: Става дума за злоупотреба с власт и сексизъм на върха на все още най-големия таблоид в Европа и свързаните с него канали. Възникнаха съмнения дали е оправдано Райхелт да е преживял вътрешнофирмената процедура за спазване на правилата през пролетта, макар и леко ограничен във властта си.
Няколко часа по-късно текстът („Твърдения за секс, лъжи и тайно плащане“) коренно промени реалността. Axel Springer SE изхвърли главния редактор на Bild, така почитан и подкрепян от Дьопфнер, „с незабавен ефект“.
Йоханес Бойе, досега главен редактор на вестник Welt am Sonntag, ще замени Райхелт като председател на редакционната колегия на Bild.
„В резултат на разследвания в медиите компанията получи нови прозрения за настоящото поведение на Юлиан Райхелт през последните няколко дни“, казват от Springer. Информацията е била проследена. По този начин „бордът на директорите е установил, че Юлиан Райхелт не е разделил ясно частните и професионалните въпроси дори след приключване на процедурата по спазване на етичните норми през пролетта на 2021 г. и че е казал на борда неистината за това“.
Райхелт, признава Матиас Дьопфнер, председател на управителния съвет на Springer, „разработи Bild по отличен журналистически начин. А в лицето на Bild Live снаряжи марката за бъдещето. Бихме искали да продължим пътя на културното обновление, който поехме заедно с редакционния екип и издателството заедно с Юлиан Райхелт. Това вече не е възможно“, признава той.
Нови доказателства за неправомерни действия
Райхелт си взе отпуск през март, след като Der Spiegel, германско водещо списание, съобщи, че Axel Springer. разследва оплаквания, че е имал сексуални връзки със служителки и са налице обвинения за злоупотреба с власт.
Дванадесет дни по-късно той се върна след вътрешно разследване, проведено с помощта на адвокатската кантора Freshfields, което заключи, Райхелт е смесил личния и професионалния си живот, но не е нарушил никакви закони. Разследването не откри доказателства за сексуален тормоз или принуда, каза тогава германският издател.
преди 3 години Хех, бил наеб*ал няколко колежки. Че то по тоя критерий трябва да изгонят всички Мъже в БГ :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Все пак от материала не става ясно защо след като няма доказателства за каквато и да било принуда защо секса със служителки да е толкова голямо престъпление. Какво ако е било по взаимно съгласие и не е повлияло на обективността? А ако е обратното нещата не трябва да завършват само с уволнение но и със съдебно разследване. Иначе излиза, че просто е бил неудобрен и използват слабост, която е типична и обичайна за 99% от мъжете. Едва ли има мъж на планетата, който да няма сексуални взаимоотношения с някоя служителка. Включително и тези, които го обвиняват и разследват, както и този, който ще сложат на неговото място. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "последния смел бунтовник срещу новата авторитарна ГДР" Имигрантите не му харесвали, ковид ограниченията също Просто са му спретнали стария номер с жените. Няма работа за журналисти които не възпяват глобализма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години В Германия започва да става практика разкрития за сериозни нарушения да се прикриват и чак когато се намесят чуждестранни издания, започва да се действа.Същото беше и преди две години при краха на Wirecard,така се получава и сега... отговор Сигнализирай за неуместен коментар