25% от всички абонати в България, които гледат телевизия, ползват IPTV услуги, което се равнява на малко над половин милион домакинства за миналата година. Това заяви в подкаста “UpDate” на Bloomberg TV Bulgaria Евелин Илиев, eксперт „Мултимедия и услуги с добавена стойност“ във Vivacom, цитирайки последния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
По данни от същия доклад приходите от IPVT в България за 2019 г. са били 106 млн. лева, или 27% от всички приходи на пазара за предоставяне на телевизионни услуги в страната.
„Ръстът в приходната част на IPTV за 2019 г. спрямо 2018 г. е над 20%“, коментира още Илиев. Той подчерта, че тази тенденция се наблюдава през последните няколко години, а растежът на IPTV у нас е най-вече за сметка на абонатите на телевизионна услуга, която се предоставя по кабел и сателит.
„Все повече клиенти преминават към новата, по-модерна, по-интерактивна IPTV услуга“, категоричен е той.
През 2019 г. обемът на пазарния сегмент „Услуги за пренос и/или разпространение на радио и телевизионни програми“ възлиза на почти 425 млн. лева без ДДС. Той бележи ръст от 5,1% спрямо предходната 2018 г., сочи още докладът на КРС, а според Евелин Илиев IPTV услугата в България „се държи много стабилно“ и бележи постоянен ръст.
Миналата година в България е имало 2,3 млн. домакинства, ползващи платена телевизия. 27% от тях са залагали на кабелна телевизия - традиционната услуга, която се предоставя по коаксиален кабел.
„С най-голям процент е сателитната телевизиия, по разбираеми и исторически причини, 47%, или почти 1 млн. домакинства“, коментира Илиев.
Същевременно в България се появяват все повече фирми, които имат желание на предоставят IPTV. През миналата година 12 нови компании са се присъединили към този сегмент.
Основната причина IPTV да расте толкова в България, като брой абонати и приходи, е наличието на добра интернет свързаност, което е фактор за по-доброто потребителско преживяване, допълни гостът.
Кои са най-големите пазари на IPTV в Европа и как се представя България спрямо тях можете да чуете в пълния запис.