“Състезание за по-чисти новини” - така организаторите на предстоящия международен дататон “Hack The News” определят събитието си, което има за цел да намери рещение на проблема с манипулациите на новините.
Основната задача на инициативата, която ще се проведе между 21 и 27 януари, е да се създаде алгоритъм, идентифициращ пропагандата в текста, откъде идва тя и каква е нейната същност. В основата стои създаването на модел за машинно самообучение, който да разпознава пропагандата, използвайки методи и инструменти за анализ на данни в рамките на новоразработена методология.
Идеята стъпва върху т.нар. “data science” - наука за данните, която е насочена към извличането на значима информация от големи масиви от данни. Според Investopedia тя „комбинира различни области на работа в статистиката и изчисленията, за да интерпетира данните за целите на вземането на решения“.
Началото
С организацията на “Hack The News” се е заел сериозен международен екип, включващ силно българско участие в лицето на организацията Data Science Society и нейни активни съмишленици, като Преслав Наков, който работи в Катарския институт за компютърни изследвания, част от Hamad Bin Khalifa University.
“Бях ментор и жури в предишните два хакатона на Data Science Society, след което те се свързаха с мен с идеята да се включа в организацията на следващия дататон, включително в дефинирането на задачата. През април 2018 г. бях в България като лектор и използвах случая да се срещнем и да започнем да обсъждаме тематa…”, коментира Наков пред Investor.bg.
В същото време в Катарския институт по компютърни изследвания той вече ръководи проект по изследване на дезинформацията и пропагандата в медиите. “В крайна сметка решихме да предложим тема и задача в тази посока”, посочва още Наков.
Идеята се оформя през май миналата година. Сред основните организатори са румънката Лаура Толоси-Халачева, която има над 14 години опит в машинното самообучение, както и Виктор Сендеров, експерт от Naturhistoriska riksmuseet. На по-късен етап се присъединяват и колегите на Наков от неговия институт - Джовани Да Сан Мартино и Алберто Барон-Седено от института, които впоследствие поемат водеща роля в дефинирането на задачата и подготовката на данните. Партньор по проекта става и A Data Pro, която помага с анотациите на данните. От международна страна своята подкрепа дават някои от най-големите световни висши училища, като Масачузетския технологичен институт (MIT), както и университетите на Кеймбридж, Шефийлд, Калифорния, Мичиган и Тексас.
преди 5 години цензурата отряза плюса, т.е. +1 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години 1 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години хахахаха, тия търсят решение на нещо породено от липсата на образование и елемнтарна логика в хората ... еми няма да го намерите, глупеца винаги ще намери как да се самозалъже, но ви желая успех ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар