Почти рекорден остава броят на журналистите зад решетките заради работата си, сочи нов доклад, представен в четвъртък.
251 журналисти са били в затвора заради работата си към 1 декември, посочва Комитетът за защита на журналистите (CPJ) в годишния си доклад. За трета поредна година повече от половината от задържаните са в Турция, Китай и Египет, където властите обвиняват репортерите в антиправителствени дейности, предава Ройтерс.
„Изглежда сякаш е тенденция в момента“, казва авторът Елана Бейзър в интервю. „Изглежда сякаш е новото нормално“.
Броят на журналистите зад решетките по обвинения за „фалшиви новини“ се е увеличил до 28 спрямо 21 миналата година и девет през 2016 г., посочва CPJ – базирана в САЩ неправителствена организация, която насърчава медийната свобода.
Докладът критикува американския президент Доналд Тръмп, че често описва негативните медийни новини като „фалшиви“ - фраза, която се използва и от лидерите срещу критиците им в страни като Филипините и Турция.
Проучването се публикува в същата седмица, в която списание Time назова няколко журналисти за „Човек на годината“.
Групата включва арестуваните преди година в Мианмар репортери на Ройтерс Уа Лон и Кяу Сое О и саудитският журналист Джамал Кашоги, който бе убит в саудитското консулство в Истанбул преди два месеца.
Турция остава най-големият нарушител в света на медийната свобода, казва CPJ, като поне 68 журналисти са били затворени по обвинения за дейност срещу държавата. Поне 25 журналисти са зад решетките в Египет.
Турция по-рано заяви, че репресиите ѝ са оправдани заради опита за преврат на правителството през 2016 г. Египет пък заяви, че действията му за ограничаване на дисидентите са насочени към бойци, опитващи се подкопаят държавата. През 2011 г. те организираха въстание, довело до свалянето на дългогодишния лидер на страната Хосни Мобарак.
Китай пък каза, че постига напредък по отношение на правата на човека и посочи успеха си в изкарването на милиони от бедността.
Правителствата на страните не са били веднага намерени за коментар по доклада.
Общият брой на журналисти зад решетките е намалял с 8% от рекордните 272 миналата година, казва CPJ.
Броят обаче не взима предвид журналисти, които са изчезнали или са задържани от недържавни участници. Според CPJ има десетки журналисти, които са изчезнали или отвлечени в Близкия изток и Северна Африка, включително няколко задържани от бунтовниците хуси в Йемен.
преди 5 години Спокойно , Тошкова ... вие никога няма да влезете в затвора , каквато и власт да дойде ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години в допълнение на тая също пропагандна новинарска педерасстия, аз не съм видел турски, китайски или египедски журналисти да ръсят лайнна по Саовски адрез на Сашовска или Английска земя щот ше ги окошарят те що акаунти изтриха от врабчето, фбокклука у тубарата с неккъв измислен предтекст че е популизъм и език на омразата, та ко остава за некви руски, китайски и египедски или турски *** да хулят или постват в техните платформи нещо си .... в Камилария видехме как се спраат с журналистите -> директно у месокомбината май и в България треа го въведеме тоя метод ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години еми ако ръсят нон стоп пропаганда кат вас спускана от Сашовско, то нормално да са у панделата у Буллгарситтан кат се смени режима и вие ако преписвате същите идиотщини и вие ше сте у панделата ..... аз тука не виждам нищо не редно ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар