България е на едно от последните места в Европа и последна в ЕС в индекса на медийната грамотност, разработен от Инициативата за европейски политики (EuPI) на Института „Отворено общество“ - София.
Индексът оценява устойчивостта към разпространението на фалшиви новини в 35 европейски държави. В класацията страната ни заема незавидното 30 място. След нас са само Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания, Турция и Македония.
Индекс
Графика: Отворено общество - София
Като цяло страните на Балканския полуостров, както и Унгария, Малта и Италия са сред най-податливите на фалшиви новини в Европа.
Изследователите обясняват, че най-голям потенциал да устояват на ефектите на фалшивите новини имат страните от Северозападна Европа. Това се дължи на високото качество на образованието, наличието на свободни медии и високото доверие между хората, както и в медиите в тези държави.
От проучването е видно, че Финландия, Дания и Холандия оглавяват класацията.
В проучването най-голяма тежест има индикаторът за медийна свобода (на Freedom House и "Репортери без граница"), както и за образованието (на PISA).
Именно по тази причина страните на Балканите са сред най-зле представилите се в доклада – заради наличието на много контролирани медии, обяснява още авторът на доклада Марин Лесенски. За него решението на проблема се крие в подобряване на образованието.
В доклада присъства и коментар защо фалшивите новини се разпространяват по-бързо и достигат до повече хора в сравнение със стандартните новини. Според анализатори фалшивите новини „пътуват“ по-бързо, защото предизвикват изненада и отвращение, а истинските новини се асоциират с тъга и доверие.
преди 6 години По принцип конспирациите и фалшивите новини са направени за целевата група най-простите и ттъпиите, които не могат да мислят сами а имат нужда да им се спускат разсъждения и мнения наготово от любимата чужда сила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Медиите в България са номер 1 по бълване на фалшиви новини. То не бяха едни магистрали, покрай които ще се върти бизнес, едни работещи ''сирийски бежанци'', които ще плащат пенсиите на българските пенсионери, една бясна интеграция на ромите (ама не алкохола), едни бодряшки статии, когато икономиката затъваше в дупка през 2008 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар