IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Близо 25% от българите забелязват фалшиви новини всеки ден

Младото поколение, хората от малки населени места и ниско образованите българи са най-силният обект на въздействие на неистинните новини

10:59 | 27.06.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Седем от всеки 10 българи забелязват фалшиви новини, свързани с политика, като 24,7% от населението разпознават такива новини, съдържащи неверни факти, всеки ден.

Това показват резултатите от проучването на Алфа рисърч и Медийната програма на Фондация „Конрад Аденауер“.

16,8% от българите забелязват фалшиви новини няколко пъти седмично, 17,3 – няколко пъти месечно, а 12,7% - няколко пъти годишно. 15,9% никога не са разпознавали фалшиви новини, а 12,6% не знаят какво значи  терминът „фалшиви новини“. 

По думите на Боряна Димитрова, управляващ партньор в "Алфа рисърч", фалшивите новини вече са изключително разпознаваеми. „Обществото проявява висока чувствителност към тях и ги пречупва през своята собствена призма“, коментира тя.

Резултатите от изследването показват, че поколението на средна възраст, хората с висше образование и живеещите в столицата и големите градове разпознават най-много фалшиви новини и са най-критични към тях.

По думите на Димитрова вторият ключов извод от проучването, при това особено притеснителен, е това, че много млади хора, на възраст между 18 и 30 години, не разпознават фалшивите новини.

„Младото поколение, хората от малки населени места и ниско образованите българи са най-силният обект на въздействие на фалшивите новини, защото най-малко ги разпознават“, коментира Димитрова.

Телевизията остава най-честият източник на информация (90,6%) за населението на България, но новинарските сайтове и социалните мрежи изпреварват вестниците, списанията и радиото като източник на информация.

Единствено групата на възраст между 18 и 30 години се информира предимно от социалните мрежи и сайтовете (83%). На второ място е телевизията (70%).

„Фалшиви новини с антиевропейско съдържание са вече анализирани в детайли от Европейската комисия и други институции“, каза Кристиан Шпар, ръководител на Медийната програма Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“. 

Проучването показва още, че българите разчитат еднакво и на българските сили за сигурност (армия и полиция) и на Европейския съюз за защита на националната сигурност на България. Делът е съответно 29,4% и 29,1%, като разликата е под статистическата грешка, посочи Димитрова.

Следват НАТО (20,2%), Русия (18,2%), Германия (5,4%) и САЩ (3,8%). 27,8% от българите не разчитат на никоя от горепосочените институции за защита на националната сигурност на България, показва още анкетата.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още