57% от европейците са на мнение, че националните медии в страната им са зависими от политически или търговски натиск. Това показва проучване на Евробарометър, провело се през октомври и ноември.
От данните е видно, че само 38% от европейците смятат, че медиите в страната им са свободни. Това мнение се споделя най-често от гражданите на Финландия (78%), Холандия и Дания (по 61%). Само 12% от гърците и 24% от испанците обаче смятат, че медиите им са свободни от натиск.
В същото време обаче 66% от участвалите в допитването са съгласни, че в медиите има разнообразие от гледни точки и мнения. Само 31% от европейците се опасяват, че това не е така.
За 53% от европейците медиите предлагат информация, която заслужава доверие. На обратното мнение са 44% от анкетираните. Гърция е страната, в която най-голям дял от гражданите се съмняват в информацията, която предават медиите - само 26% от гърците смятат, че новините заслужават доверие. Ниско е доверието и във Франция и Испания.
Според 66% от европейците радиото е най-надеждният източник на информация. Следват телевизията и вестниците (по 55%). На последно място са социалните медии, блоговете и сайтовете - 32%. Сборът надхвърля 100%, защото респондентите са давали повече от един отговор на този въпрос.
37% от участвалите в проучването вярват в независимостта на регулаторните органи, които следят медиите. За 46% обаче органите са под натиска на управляващите, търговска или политическа преса, а 17% не могат да преценят.
преди 8 години Изборите в САЩ нагледно показаха за каква "независимост" на медиите става дума, т.е. че везависимо от фактите медиите следват единствено линията на тези които плащат музиката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Медиите са платени и използвани за манипулация на обществата. В България два пъти ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар