Редактори на Wikipedia са блокирали стотици платени потребителски профили с редакторски права в последните седмици. Кампанията е насочена срещу потребителите с неизяснена самоличност, които получават пари от трети страни, за да рекламират продукти или услуги чрез редакторска намеса в съдържанието на онлайн енциклопедията, се казва в официално изявление на директора на Wikimedia Foundation - Сю Гарднър, цитирано от Arstechnica.com.
Гарднър твърди, че това е нарушение на правата за ползване на Wikipedia. "Реагирахме, за да защитим проекта от пристрастно редактиране, блокирайки повече от 250 потребителски профила. Wikimedia Foundation према случая много сериозно и следи отблизо развитието му".
По-рано през месеца се появи първата информация за назряващия проблем с платените редактори, които манипулират съдържанието на английското издание на Wikipedia. Според две публикации в The Daily Dot и Vice, проблемът идва от компанията Wiki-PR.
Журналисти от The Daily Dot са интервюирали някои от клиентите на Wiki-PR, които са споделили, че са платили между 500 и 1000 долара за създаване на публикация по избор, а договорът включвал 50 долара такса за поддръжка на страницата на месец.
Колегите им от Vice пък са се свързали с декан на американски колеж, който платил 1500 долара за създаването на биографичен профил в Wikipedia. След това от Wiki-PR му поискали нови 800 долара за едномесечен период, в който компанията ще направи "усилия по промотирането на профила в различни медии".
От Wiki-PR дори успели да привлекат големи корпоративни клиенти. В постинг в Twitter търговският шеф на фирмата е отбелязал, че двама от новите клиенти на Wiki-PR са големите медийни компании Viacom и Priceline.