IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Китай обсъжда продажбата на американските активи на TikTok на Илон Мъск

В Китай милиардерът има славата на добър предприемач, който също така е близък до Тръмп

10:52 | 14.01.25 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Китайските власти оценяват потенциална опция, която включва придобиването на американските дейности на TikTok от Илон Мъск, ако компанията не успее да отблъсне противоречивата забрана на приложението за кратки видеа, твърдят източници, запознати с въпроса, пише Bloomberg.

Властите в Пекин предпочитат TikTok да остане под собствеността на компанията майка ByteDance, допълват източниците, а компанията оспорва предстоящата забрана, обжалвайки пред Върховния съд на САЩ. По време на дебати на 10 януари съдиите обаче сигнализираха, че вероятно ще подкрепят закона. Високопоставени китайски представители вече са започнали да обсъждат планове за извънредни ситуации за TikTok като част от обширна дискусия за това как да се работи с администрацията на Доналд Тръмп, а дебатът включва и идеята за Мъск, споделят източниците, пожелали да останат анонимни.

Потенциалната сделка с един от най-близките съюзници на Тръмп е привлекателна за китайското правителство, което се очаква да има думата дали TikTok в крайна сметка ще бъде продаден, допълват източниците. Мъск похарчи повече от 250 млн. долара в подкрепа на преизбирането на Тръмп и беше избран за важна позиция, занимаваща се с подобряването на ефективността на правителството, след като републиканецът встъпи в длъжност.

Според един от сценариите, обсъждани от китайското правителство, X (бившият Twitter) на Мъск ще поеме контрола над американските операции на TikTok и ще управлява двата бизнеса едновременно, казват източниците. С над 170 млн. потребители в САЩ, TikTok може да помогне на усилията на X за привличане на рекламодатели. Мъск също така основа отделна компания за изкуствен интелект – xAI, която може да се възползва от огромните количества данни, генерирани от TikTok.

Китайските власти все още не са постигнали твърд консенсус относно това как да продължат и обсъжданията все още са предварителни, изтъкват източниците. Не е ясно доколко ByteDance знае за тези дискусии в китайското правителство и дали TikTok и Мъск са били замесени. Също така не е ясно дали Мъск, TikTok и ByteDance са провели разговори относно условията на евентуална сделка.

Мъск и неговите представители не са отговорили на запитването за коментар. През април Мъск публикува, че смята, че TikTok трябва да остане достъпен в САЩ. „По мое мнение TikTok не трябва да бъде забранен в САЩ, въпреки че такава забрана може да е от полза за платформата X”, написа той в своята социална мрежа. „Това би било в противоречие със свободата на словото и изразяването. Това не е нещо, което Америка защитава.“

Представителите на ByteDance и TikTok не са отговорили на запитванията за коментар. Администрацията на киберпространството на Китай и Министерството на търговията на Китай, правителствени агенции, които биха могли да участват в решенията за бъдещето на TikTok, също не са откликнали на запитванията за коментар.

Разговорите в Пекин предполагат, че съдбата на TikTok може вече да не е единствено под контрола на ByteDance, допълват източниците. По думите им китайските власти признават, че ще се изправят пред трудни преговори с администрацията на Тръмп относно митата, контрола върху износа и други въпроси и виждат преговорите за TikTok като потенциална област за помирение.

Китайското правителство притежава т. нар. златна акция във филиал на ByteDance, което му дава влияние върху стратегията и операциите на компанията. TikTok твърди, че контролът се отнася само за базираното в Китай дъщерно дружество Douyin Information Service и няма отношение към дейността на ByteDance извън Китай. Все пак правилата за износ на Пекин не позволяват на китайските компании да продават своите софтуерни алгоритми като този, който е неразделна част от TikTok. Тъй като китайското правителство ще трябва да одобри продажба, която включва ценния механизъм за препоръки на TikTok, то има значителен глас във всяка потенциална сделка.

Дейността на TikTok в САЩ може да бъде оценена на около 40 млрд. до 50 млрд. долара, изчислиха миналата година анализаторите на Bloomberg Intelligence Мандип Синх и Деймиън Реймерц. Това е сериозна сума дори за най-богатия човек в света. Не е ясно как Мъск би могъл да осъществи подобна сделка, дали това ще изисква продажбата на други активи и дали правителството на САЩ ще одобри. Той плати 44 млрд. долара за Twitter през 2022 г. и все още изплаща значителни заеми.

Мъск има добра репутация сред много служители на ByteDance в Китай, твърди човек, запознат с въпроса. По думите му той е смятан за много успешен предприемач, който има опит в работата с китайското правителство благодарение на бизнеса си с Tesla.

Лидерите на ByteDance многократно са заявявали, че техният приоритет е да се борят със законодателството на САЩ, което изисква базираната в Пекин компания да продаде или затвори дейността си в САЩ поради опасения за националната сигурност. Адвокатите на TikTok твърдят, че законодателството нарушава законите за свободата на словото съгласно Първата поправка на конституцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:31 | 14.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още