Фалшиви акаунти в TikTok са разпространили дезинформация за войната на Русия в Украйна сред милиони хора, показват нови данни на китайския гигант в социалните мрежи, цитирани от CNBC.
Публикациите в платформата за кратки видеа са насочени към украински и руски потребители, както и много други в цяла Европа, а съдържанието има за цел „изкуствено да засилва проруските истории“ за войната, посочва TikTok в доклад, публикуван тази седмица.
Някои акаунти фиктивно са отбелязани като такива на медии.
Отделно разследване на BBC, публикувано в петък, идентифицира 800 фалшиви акаунта, които според него са насочени към европейски държави, като включват неверни твърдения, че висши украински служители и техни роднини са купували луксозни коли или вили в чужбина след руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
Говорител на TikTok коментира пред CNBC, че компанията е започнала да разследва акаунтите преди BBC да се заеме с въпроса и че оттогава всички идентифицирани фалшиви профили са били премахнати.
„Постоянно и безмилостно преследваме онези, които се опитват да повлияят на общността чрез измамно поведение“, допълват от компанията.
По-голямата част от фалшивите акаунти – около 13 хил. – идентифицирани от TikTok, са били управлявани от вътрешността на Русия и са прокарвали военна пропаганда на Кремъл на местни езици към Украйна, Русия, Германия, Италия, Турция, Сърбия, Чехия, Полша и Гърция.
Редица от откритире акаунти са управлявани от Украйна и е установено, че „изкуствено засилват истории, целящи да съберат пари за украинската армия“.
Комбинираните последователи на фалшивите акаунти надхвърлят 1 млн., твърди TikTok, въпреки че видеата, споделяни в платформата, редовно достигат до милиони хора.
Най-новите данни допълват предишни доклади за фалшиви проруски акаунти, идентифицирани от TikTok, тъй като компанията засилва подобни инициативи заради международния натиск върху социалните мрежи за ограничаване на фалшивите потребители и дезинформацията.
Това се случва само седмица след като Великобритания обвини Русия в провеждането на продължила с години „кампания за злонамерена кибердейност“ срещу политици, държавни служители и журналисти, целяща да подкопае британската демокрация.