Meta Platforms повтори заплахата си да изтегли популярните си услуги Facebook и Instagram от Европейския съюз, ако новият пакт за трансатлантически трансфер на данни не бъде сключен, пише Bloomberg.
Новото предупреждение беше отправено на фона на предстоящата забрана за потока от данни, пред която вече е изправена компанията от ирландския регулатор за опазване на данните, който съблюдава технологичните гиганти, базирани в страната.
Ирландската комисия за защита на данните може да обяви ключово решение за потенциална забрана на прeхвърлянето на данни между ЕС и САЩ в следващите три месеца съгласно т.нар. стандартни договорни клаузи (SSC), посочва Meta в документи до регулаторите. Това би рискувало да парализира трансатлантическите потоци от информация.
SSC са създадени, за да защитават потребителите от това личните им данни да бъдат прехвърляни зад граница без тяхното съгласие.
През март ЕС и САЩ се справиха със задънената улица, в която бяха попаднали, като постигнаха предварително споразумение за нов пакт за пренос на данни, след като предишното споразумение беше отхвърлено от висшия съд на блока поради опасения, че американските агенции могат да имат достъп до информацията без адекватни гаранции за поверителността. Преговорите за нов пакт вероятно няма да приключат преди настъпването на новата година, а дотогава ирландците може вече да са издали своята забрана върху SCC.
„Ако не бъде приета нова трансатлантическа рамка за трансфер на данни и не сме в състояние да продължим да разчитаме на стандартните договорни клаузи или на други алтернативни средства за прехвърляне на информация от Европейския съюз към Съединените щати, вероятно няма да можем да предложим редица наши продукти и услуги, включително Facebook и Instagram, в Европа“, пише Meta в документите си до регулаторите.
Това „би повлияло съществено и неблагоприятно на нашия бизнес, финансовото ни състояние и резултатите от дейността ни“, допълва гигантът.
Споровете относно трансфера на данни датират от 2013 г., когато Едуард Сноудън разкри степента на шпионаж от страна на Агенцията за национална сигурност на САЩ. Изненадващо решение от 2020 г. на Върховния съд на ЕС свали т.нар. Privacy Shield, трансатлантически договор за трансфер, поради дългогодишни опасения, че данните на гражданите не са защитени от американско наблюдение.
Въпреки че използването на стандартни договорни клаузи беше подкрепено, съмненията на европейския съд относно американската защита на информацията ги направиха нестабилна алтернатива. Ирландският регулатор на данните от самото начало изрази съмнение относно законността на този алтернативен инструмент.
преди 2 години Не могат да си го позволят, акциите им ще потънат още повече, просто гущерът не иска да плаща за сървъри тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години спирай смело... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Някакси спиране на природния газ е по-болезнено... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Първо, това би било чудесно. Не знам кой още ползва тези боклучави мрежи.Второ, това няма как да стане, при все че Meta се срива с всеки следващ месец и вече е с 60% надолу спрямо година назад. Без Европа смятайте какъв срив ще е. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И аз това казвам. Колко много хора ще започнат да работят - икономиката ще се изстреля, а през свободното си време ще се разхождат по паркове и градини вместо забити в телефона вкъщи. Ще се почне да се ходи на кръчма и там да се обменят клюките .... ееххх мечтиии :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И аз това казвам. Колко много хора ще започнат да работят - икономиката ще се изстреля, а през свободното си време ще се разхождат по паркове и градини вместо забити в телефона вкъщи. Ще се почне да се ходи на кръчма и там да се обменят клюките .... ееххх мечтиии :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Де тоя късмет! отговор Сигнализирай за неуместен коментар