Компанията майка на Facebook, Meta Platforms, публикува първия си доклад за човешките права. Това се случва след години на обвинения, че гигантът не обръща внимание на онлайн злоупотреби, които подхранват насилието в реалния свят на места като Индия и Мианмар, предава Ройтерс.
Докладът, който обхваща проверка, извършена през 2020 и 2021 г., включва резюме на противоречивата оценка на въздействието върху правата на човека в Индия, която Meta възложи на адвокатска кантора Foley Hoag.
Групи за защита на човешките права, включително Amnesty International и Human Rights Watch, поискаха пълното публикуване на оценката за Индия, обвинявайки Meta в забавяне.
В резюмето си Meta казва, че адвокатската кантора е „отбелязала доколко е възможно платформите на Meta да бъдат свързани с явни рискове за правата на човека, причинени от трети страни“, включително „пропагандиране на омраза, която подбужда към враждебност, дискриминация или насилие“.
Компанията допълва, че оценката не покрива „обвиненията в пристрастност при модерирането на съдържание“.
От години групи за защита на човешките права изразяват публично притесненията си относно антимюсюлманската реч на омраза, подклаждаща напрежението в Индия – най-големия пазар на Meta в света по брой на потребителите.
Директорът по публични политики на Meta в Индия се оттегли през 2020 г., след като Wall Street Journal съобщи, че тя се е противопоставила на прилагането на правилата на компанията към индуски националистически фигури, които на вътрешно ниво са отбелязани като подбуждащи към насилие.
В доклада си Meta казва, че проучва препоръките за Индия, но не се ангажира да ги приложи.