Корпоративното ръководство на Twitter заявява, че очаква до началото на август да се проведе гласуване на акционерите относно планираното поглъщане за 44 млрд. долара от страна на главния изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск. Това може да се случи още в края на юли, заяви в сряда главният юридически директор на услугата за кратки съобщения Виджая Гаде пред служителите на компанията.
Според вътрешни източници Twitter възнамерява така да предостави на Мъск набор от необработени данни, съдържащи всички туитове, които са били анализирани по различни начини. Данните, наричани още fire hose (пожарникарски маркуч) заради размера си, не съдържат поверителна информация, допълват източници, цитирани от Washington Post.
Twitter продава тези данни на компании за мониторинг на социални медии като част от лицензионната си дейност, но планира да ги предостави безплатно на Мъск като част от обмена на информация, твърдят източниците. Тези данни не съдържат поверителна информация, като например лични данни на потребителите на Twitter, които не са публични, или колко често те проверяват профилите си.
Не е ясно колко поверителна информация за потребителската си база Twitter ще сподели с Мъск.
„Twitter си сътрудничи и ще продължи да споделя информация с Мъск, за да осъществи сделката в съответствие с условията на споразумението за сливане. Вярваме, че това споразумение е в най-добрия интерес на всички акционери", заявиха от компанията. „Възнамеряваме да приключим сделката и да приложим споразумението за сливане при договорената цена и условия“.
Гаде и други ръководители отговориха в сряда на вълната от въпроси и опасения на служителите относно сделката. Сред дискутираните е била и темата дали хората ще могат да продължат да работят от вкъщи, както Twitter обеща, че ще бъде възможно. Гаде заяви, че работата от разстояние не е защитена от споразумението за сливане, така че няма гаранция, че Мъск ще продължи да позволява това.
Засега няма ново изявление от страна на Мъск. Неотдавна той заплаши, че ще се откаже от планираното поглъщане на стойност 44 млрд. долара. В писмо от адвокатите му, публикувано в понеделник, се казва, че Twitter „явно е нарушил" задълженията на компанията по сделката. На първо място Мъск иска точни данни за дела на фалшивите акаунти в Twitter. Според американската компания броят им е под 5% от общите акаунти, докато Мъск предполага, че става дума за поне една пета от потребителите.