Руският президент Владимир Путин подписа закона, който задължава чуждестранните социални мрежи да отворят офиси в Русия, разкри документ, публикуван от правителството. Това е поредният ход на Москва за засилване на контрола ѝ над големите технологични компании, предава Ройтерс.
Руските власти искат да затегнат контрола си над интернет и да намалят зависимостта си от чужди компании и други страни.
По-конкретно в миналото те са възразявали, че политическите опоненти на Кремъл използват чуждестранни социални мрежи, за да организират според тях незаконни протести и да публикуват политически оцветени разследвания за предполагаема корупция.
Москва наложи глоби на фирми за това, че не са премахнали съдържание, което тя смята за незаконно, забави зареждането на Twitter за наказание, а в сряда започна процедура срещу Google за нарушаване на закона за опазване на личните данни.
„Чуждестранно звено, извършващо дейности в интернета в Русия, е длъжно да създаде клон, да отвори офис или да създаде руско юридическо лице“, гласи новият закон.
Александър Хинщайн, ръководител на комисия по информационната политика и ИТ в Държавната дума, долната камара на руския парламент, заяви, че законът се прилага за интернет гиганти с дневна аудитория от поне 500 хил. души в Русия.
Фирмите трябва да регистрират собствен акаунт в уебсайта на Роскомнадзор, руския държавен комуникационен регулатор, написа той в канала си в Telegram.
Компаниите, които нарушават закона, могат да понесат наказания, като забрана за реклами.
Русия погна социалните мрежи, които не успяват достатъчно бързо да изтрият съдържание, което Москва смята за незаконно. Facebook, Google, Telegram и Twitter ще бъдат изслушани в съда по-късно този месец по нови обвинения.
Новият закон потенциално засяга 20 компании, включително търговци на дребно и компании за електронна търговия, писа РИА.
Битката на Москва с технологичните гиганти тече от няколко години, а Роскомнадзор отдавна обвинява Facebook, Google и други, че не се съобразяват достатъчно с местните правила.