Apple планира да направи приложението на социалната мрежа Parler отново налично в App Store, обяви технологичният гигант в писмо до властите в САЩ, пише Wall Street Journal.
Apple премахна Parler от магазина си за приложения през януари, а като причина за това решение посочи проблемното съдържание. В писмо до сенатор Майк Лий от Юта и конгресмена Кен Бък (и двамата републиканци), компанията на Тим Кук написа, че променена версия на Parler с подобрена модерация на съдържание ще бъде одобрена за пускане за потребителите на Apple.
Писмото от Apple беше публикувано в Twitter от Бък, а от офиса на Лий също са потвърдили за получаването му. Apple е отказала да коментира. От Parler не са отговорили веднага на запитването за коментар.
В текста Apple застава зад първоначалното си решение да премахне Parler от магазина за приложения, позовавайки се на публикации против раси и религии, популяризирането на нацистката идеология и призоваването към насилие. От януари Apple води „сериозни разговори“ с Parler, а разработчикът на приложения е предложил да актуализира своята платформа и политиките си за модериране на съдържанието, обяви Apple.
“Екипът за разглеждане на приложения е информирал Parler към 14 април 2021 г., че предложеното обновено приложение ще бъде одобрено за включване в App Store”, гласи писмото. Текстът, който не обяснява какви точно промени са направили от Parler, е в отговор на запитване, което Лий и Бък са изпратили до Apple през март тази година.
В Twitter Бък посочва, че решението е „голяма победа за свободата на словото“.
Parler, която беше пусната през 2018 г., се оказа в средата на дебатите за интернет компаниите и свободното слово, след като набра популярност сред поддръжниците на предходния президент на Съединените щати Доналд Тръмп.
Parler има сходен формат с този на Twitter. Нейният възход съвпадна с по-агресивните усилия на Twitter да премахва или да отбелязва съдържание, което смята за проблемно или подвеждащо. През февруари Parler обяви, че има над 20 млн. потребители.
Parler се смята за конкурент на Twitter, който не се занимава особено с модерацията на съдържанието. Тази политика направи платформата привлекателно място за онлайн срещи на поддръжниците на Тръмп, които не бяха доволни от начина на модериране в Twitter, след като Тръмп оспори резултатите от президентските избори през 2020 г., а Twitter спря акаунта му.
Тръмп няма акаунт в Parler, но консервативни коментатори като Шон Ханити и Марк Левин имат активно присъствие в платформата.
След щурма на Капитолия на 6 януари Apple и други големи технологични компании побързаха да скъсат връзки с Parler, който даваше на някои от участниците в атаката форум за обсъждане на плановете им.