През 2018 г. Facebook обяви, че си поставя за цел за своите операции да използва 100% възобновяема енергия, като идеята е това да се случи до края на 2021 г. Преди изтичането на този срок компанията изглежда върви към изпълнение на целта си. В първия в историята си доклад за устойчивостта, публикуван днес, Facebook обяви, че през 2019 г. е покрила изпълнението на 86% от операциите ѝ с възобновяема енергия. За сравнение, през 2015 г. делът беше 35%, пише Engadget.
Сега Facebook разполага с 1,3 гигавата вятърни и соларни проекти, включително огромна соларна ферма в Тексас.
През 2019 г. Facebook е намалила своите оперативни парникови емисии с 59 на сто спрямо нивата от 2017 г. и е компенсирала повече от 100 хил. метрични тона въглеродни емисии, което е еквивалент на извеждането на 22 хил. леки коли от пътя.
Facebook твърди, че централата ѝ в Менло Парк на 100% е поддържана от възобновяема енергия, а тя пренасочва 90% от отпадъците си към депа за рециклиране и компостиране.
В доклада за устойчивост Facebook твърди, че е ангажирана да подкрепя общностите, в които се намират нейните съоръжения. Така например, компанията планира да възстанови топлината, генерирана от нейните сървъри в Оденсе, Дания, и да я дари на местна отоплителна компания. Това е достатъчно за отоплението на 6900 домове в близкия град и ще помогне на населеното място да спре да ползва въглища до средата на 2022 г.
Междувременно Facebook се опитва да подобри и потреблението си на вода. През 2019 г. компанията е спестила над 3 млрд. галона вода и е инвестирала в проекти за възстановявае на водоеми в Орегон и Ню Мексико. Пилотен проект в центъра ѝ за данни в Ню Мексико е намалил водата, използвана за охлаждане, с около 40%. Тази година Facebook планира да разшири ползването на тези технологии и в други центрове за данни.
Facebook очаква нейните водни проекти да възстановяват около 206 хил. кубични метра вода годишно.