Вълна от около 200 хил. потребители, за които се смята, че са от Саудитска Арабия и са разочаровани от това, което наричат цензура от страна на Twitter, доведе до проблеми в малката социална мрежа Parler, която се популяризира като “водена от свободата на словото”, предава Ройтерс.
Неочакваното нашествие на новите акаунти от неделя насам е довело до увеличаване на броя на потребителите на Parler повече от два пъти, а това е засегнало част от функциите на платформата, коментира главният ѝ изпълнителен директор и неин съосновател Джон Матзе.
Притокът на потребители е създал необичайни приятелства в Parler, която приютява предимно поддръжници на президента на САЩ Доналд Тръмп, откакто стартира преди година.
Анализ на Ройтерс и Citizen Lab, канадска компания за проучвания, е установил, че много от новите потребите са дошли от Саудитска Арабия. Те промотират използването на Parler с хаштагове в Twitter и обвиняват микроблогинг платформата потискане на свободното изразяване чрез произволно блокиране на потребители.
“Националистическото движение на Кралство Саудитска Арабия обяви ясно, че големите технологични компании го цензорират в степен, каквато досега не сме виждали в Съединените щати”, написа Parler в публикация в уебсайта си. “Нека ги приветстваме, докато всичко се борим за правата си заедно”.
Twitter отказва да коментира дали платформата е предприела нови действия срещу акаунти от Саудитска Арабия, което да е предизвикало вълната към Parler. Не е ясно и колко от потребителите на Parler са спрели да използват Twitter.
Някои от новите акаунти в Parler са използвали хаштага #Twexit или са споделили анимации със синята птица от логото на Twitter, което е в беда, за да покажат спада в платформата. Други потребители са туитнали директно до директора на Twitter Джак Дорси своите заплахи да напуснат платформата му.
Саудитците са активни потребители на социални мрежи, особено на Twitter. Кралството предлага най-голямата потребителска база в Twitter в Близкия изток, с около 11,7 млн. души в платформата, сочат данни на Crowd Analyzer.
Преди това Twitter е посочвала, че спира “неистински” профили, които са насочвали разговорите в благоприятна за саудитското правителството посока.
Офлайн администрацията на Доналд Тръмп има силни връзки с Рияд, който пък се счита за ключова част от американската политика за сигурност в Персийския залив. Саудитска Арабия беше първата спирка от обиколката на Тръмп веднага, след като стана президент през 2017 г.