IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трафикът към електронните книги идва от социалните мрежи

Най-важното за книгоиздателите е необходимостта от комуникация с читателите, посочи Александър Кръстев, основател на дигиталната агенция "BookMark"

10:47 | 26.02.19 г.
Трафикът към електронните книги идва от социалните мрежи

Социалните мрежи са каналът, който продължава да увеличава продажбите на книги през последните години. Разбира се, те имат и негативен елемент в лицето на пиратството, но като цяло въздействието им върху книгоиздаването е по-скоро положително. Това каза Александър Кръстев, основател на дигиталната агенция "BookMark", в предаването „Бизнес среща“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Според основателя на сайта „Аз чета“ за социалните мрежи е важно доверието и осъзнаването сред книгоиздателите за необходимостта от комуникация с читателите.

„Осъзнаването, че инструментите на социалните мрежи могат да се използват по най-правилен начин е много важно. Ако издателство залага на бизнес литература например, то може би не Facebook, a LinkedIn е най-подходящият канал за него. Тенденцията за усилване на интереса към социалните мрежи ще продължи“, прогнозира предприемачът.

Александър Кръстев посочи, че при създаването на блога „Аз чета“ през 2006 г. говоренето за книги е било много ограничено.

„По онова време нямаше място, където да се говори за книги, имаше само едно телевизионно предаване. Ситуацията сега е сходна, само че вече се появиха места като Facebook, както и страшно много книжни блогове“, обясни той.

Предприемачът смята, че сайтът към момента не среща сериозна възрастова амплитуда сред читателите си, но голяма част от трафика към него идва именно от социалните мрежи.

„Никога не сме се опитвали да бъдем нито елитарни, нито да посочваме с пръст лошите и хубави книги и да определяме кои стават или не за четене. Това е обида за самите читатели“, заяви Кръстев.

Той е на мнение, че България стои доста встрани от световните тенденции в книгоиздаването.

„Дълги години делът на електронни книги в САЩ растеше, като имаше моменти, в които те бяха дори по-продавани от физическите. Тук никога електронните книги не надвишиха повече от 1% от общите продажби. За сметка на това начинът, по които търсим и говорим за книги, се измести в електронна среда“, информира предприемачът.

Защо в двмижение може да се смени концепцията?. Кои са партньорите на издателите на електронен сайт за книги! Кои са потребителите? Има ли книжна общност в България?

Повече от разговора вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още