Индия призова телекомуникационните си оператори да намерят начини да блокират приложения като Facebook и чат приложението ѝ WhatsApp в случай на злоупотреба, предава Ройтерс, като се позовава на правителствен документ, с който разполага.
През последните месеци азиатската страна увеличи усилията си да се справи с масовото изпращане на съобщения, след като откри, че хората използват социалните мрежи и чат приложенията, за да разпространяват слухове и да предизвикват обществения гняв.
WhatsApp в частност се сблъска с гнева на индийските регулатори, след като фалшива информация, циркулираща в платформата, доведе до серия от линчувания и публични побои из страната.
През юли Министерството по телекомуникации призова индийските телекоми, както и играчите от мобилната и интернет индустрията да „проучат различни потенциални възможности“ за блокиране на такива приложения.
Facebook, която притежава WhatsApp и приложението за споделяне на снимки Instagram, отказва да коментира темата. Telegram, която също влиза в списъка с подозрителните услуги, не е отговорила веднага на запитването за коментар.
Източник от телекомуникационния регулатор в Индия твърди, че писмото има за цел откриването на начини за блокиране на приложенията „при извънредни ситуации“.
„Нужно е наистина добро решение за защита на националната сигурност“, твърди представител на властите, пожелал анонимност.
За WhatsApp Индия е най-големият пазар с над 200 млн. потребители и пазарът, за който твърди, че хората препращат повече съобщения, снимки и видеа от всяка друга страна.
След призивите на правителството WhatsApp се опита да ограничи масовото препращане на съдържание и стартира рекламна кампания, за да образова потребителите.
През юли компанията обяви, че препращането ще е ограничено до пет чата едновременно.