Бившият ръководител на Cambridge Analytica призна в сряда, че фирмата му е получила данни от експерт проучвания в центъра на скандала за опазване на личните данни на потребителите на Facebook. Това изказване обаче противоречи на предишни свидетелства пред властите, предава Ройтерс.
Cambridge Analytica, която е била наета от Доналд Тръмп през 2016 г., отрече работата ѝ по успешната кампания на американския президент да е свързана с използването на данни, за които се твърди, че са били неправомерно събрани. Става дума за информацията на около 87 млн. потребители на социалната мрежа.
При по-ранно свидетелстване пред медийната комисия към парламента бившият шеф на компанията Александър Никс отрече компанията да е получила данни от Александр Коган, експерт, свързан със скандала.
В сряда обаче заяви, че е получил данните от Коган.
"Разбира се, отговорът на този въпрос, трябва да е „да“, обясни Никс, допълвайки, че е смятал, че е бил попитан дали Cambridge Analytica все още държи данни от експерта.
Той отрече умишлено да е подвел британските власти и заяви, че компанията е изтрила данните.
Комисията разследва фалшивите новини и се фокусира върху ролята на Cambridge Analytica и Facebook върху вота за Brexit през 2016 г., както и върху избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
Никс защити репутацията на вече неопериращата консултантска компания и заяви, че се чувства като жертва.
От комисията обаче са помолили Никс да се яви отново, за да отговори на въпроси относно несъответствията в своите показания.
Самият Коган е коментирал пред властите, че е дал данни на Cambridge Analytica.
Facebook твърди, че той е събрал данните като е създал приложение в платформата, което е било свалено от 270 хил. души. То му е дало достъп не само до техните данни, но и до тези на техните приятели. Според социалната мрежа Коган е нарушил политиките ѝ, като е предал данните на Cambridge Analytica.