#DeleteFacebook? Дали? В разцвета на скандала за потребителските данни, които Cambridge Analytica придоби незаконно, много потребители сложиха такъв hashtag в Twitter, с призив за изтриване на профила си в мрежата. В политическите и дори в икономическите среди имаше много гняв, а някои спекулираха дори с края на Марк Зукърбърг. Но това няма да се случи – поне засега.
Защото Facebook остава без алтернатива за потребителите. И нищо не показва това по-добре, отколкото първият финансов отчет на социалната мрежа от избухването на кризата насам. Феновете остават верни на Зукърбърг. И не само това....
Книжата на Facebook повишиха стойността си в сряда, след като социалната мрежа изненадващо отчете 63% ръст на печалбата и увеличение на броя нови потребители – без никакъв знак, че бизнесът ѝ е засегнат от скандала с неправомерното използване на данни, предава Ройтерс.
След като лесно изпревари прогнозите на Wall Street, цената на акциите на компанията нарасна със 7,1% до 171 долара. Всичко това се случва след спада на стойността на книжата във връзка със скандала с Cambridge Analytica.
„Всички продължават да говорят колко лоши са нещата за Facebook, но за мен нейният отчет е много положителен и показва, че Facebook е добре и ще премине през това“, коментира Даниел Морган, старши портфолио мениджър в Synovus Trust Company. Неговата компания държи около 73 хил. акции от Facebook.
Печалбата на социалната мрежа надмина очакванията на анализаторите, след като скокът от 49% на тримесечните приходи се оказа над отчетените 39% година по-рано. Бизнесът с мобилна реклама е нараснал, на фона на усилията за включване на повече видео съдържание.
Facebook заяви, че месечно активните потребители за първото тримесечие са нараснали до 2,2 млрд, което е с 13 на сто повече спрямо година по-рано и отговаря на очакванията според Thomson Reuters I/B/E/S.
Компанията се е справила със спада на броя на дневно активните потребители в САЩ и Канада, посочвайки, че потребителите ѝ в Северна Америка вече са 185 млн., спрямо 184 млн. през четвъртото фискално тримесечие.
Резултатите са добра новина за най-голямата социална мрежа в света на фона на месеците на негативни статии и информации за това как тя събира и управлява личните данни на хората, за ролята ѝ в изборите в САЩ и за това как подхранва насилието в развиващите се страни.
Facebook, която генерира приходите си предимно чрез продажбата на персонализирана реклама, показа няколко тримесечия колко е важно за нейния бизнес модел хората да продължават да влизат в платформата, да разглеждат публикации и да гледат видеа.
Главният финансов директор Дейвид Уенър заяви пред анализаторите, че разходите ще нараснат през тази година с между 50% и 60%, което е над предишния диапазон от 45-60%. По-голямата част от средствата са за сигурност, обясни още той. Тази категория включва усилията за справяне с фалшивите акаунти, речта на омразата и свалянето на видеа с насилие.
Facebook заяви, че приключва първото тримесечие с 27 742 служители, което е с 48% повече спрямо година по-рано.
Изминаха близо две години, откакто книжата на Facebook повишиха стойността си със 7 и повече процента по време на борсова сесия. На 28 април 2016 г. стойността им скочи със 7,2% - ден след обявяването на друг отчет за първото фискално тримесечие.
Нетната печалба на Facebook за това тримесечие достигна 4,99 млрд. долара, или 1,69 долара на акция, от 3,06 млрд. долара, или 1,04 долара на акция, година по-рано.
Средната прогноза на анализаторите беше за 1,35 долара на акция печалба според Thomson Reuters I/B/E/S.
Общите приходи са достигнали 11,97 млрд. долара, над очакванията на анализаторите за 11,41 млрд. долара.
Компанията е отказала да предостави повече подробности на анализаторите. Тя не е споделила какви са приходите, генерирани от Instagram, както и информация за времето, което потребителите прекарват във Facebook.
преди 6 години Това е най - плашештата новина която съм чел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар