IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

И днес Facebook и Twitter не биха могли да спрат пропагандата

Мерките, които компаниите взимат досега, няма да предотвратят подобни акции на чуждестранни граждани

13:52 | 19.02.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Интернет компаниите имат дълъг път пред себе си, преди да успяват да предотвратят чуждестранната намеса в бъдещи избори в САЩ.

Промените, които Facebook, Twitter и други технологични компании обявиха до този момент, не биха могли да блокират разкритите от специалния прокурор Робърт Мълър в петък руски тактики, а още по-малко – нови хакерски атаки, предават Bloomberg и Ройтерс.

В обвинителния акт, издаден от Мълър, се казва, че най-малко 13 руснаци са участвали в една сложна кампания за промяна на общественото мнение около президентските избори през 2016 г. Те са публикували мнения като граждани на САЩ, използвайки фалшифицирани документи и откраднати банкови номера, за да скрият истинската си самоличност и са откривали сметки в PayPal Holdings Inc., за да купуват реклами на популярни социални медийни сайтове. 

Разказът, изложен от Мълър, описва едни доста по-напреднали усилия за погрешно информиране, подкрепени от Русия, отколкото се предполагаше досега. До този момент Facebook и Twitter бяха критикувани за пропускане на руски покупки на предизборна реклама в САЩ през техните системи. PayPal не бе намесван публично в разследванията до петък.

Кражбата на самоличност, подробно описана в обвинението, е по-сериозен казус от проблемите, които тези фирми досега се опитват да разрешат. Facebook увеличава броя на фокусираните върху сигурността служители и добавя прозрачност за факта кой купува реклами. Twitter създава „център за прозрачност" и по отношение на рекламните разходи в политическите кампании. YouTube на Alphabet Inc. наема хиляди хора, за да оценяват видеоклиповете. Нито една от тези стъпки не би попречила на чуждестранни агенти да използват откраднати самоличности и банкови сметки, за да купуват поляризиращи общественото мнение реклами и да създават подвеждащи публикации.

PayPal е пионер в откриването на онлайн идентичност и измами. И все пак услугата за цифрови разплащания е била средство за финансиране на измамните кампании на руските оперативни работници, а трансакциите им се появяват в системите за сделки на социалните медии като всички други сделки в щатски долари.

Подходът на руснаците повдига въпроса дали други страни са купили или ще купуват реклами, използващи откраднати самоличности. Това също така подкопава основната стойност на бизнес моделите на социалните медии: че хората са тези, които казват, че са.

Facebook и Twitter продават реклами чрез автоматизирани системи, където редица марки могат да изберат да достигнат до определена аудитория, а по-късно да разберат до колко хора са достигнали. Обвинението в петък показва колко лесно може да се изиграе тази система, и подчертава риска, че още повече акаунти може да са фалшиви, разклащайки доверието в тези показатели.

Междувременно, докато платформите на социалните медии работят така, както досега, за да улесняват плащането при разпространяване на спонсорирани послания, е трудно да си представим, че този проблем ще отмине, казва Зейнеп Туфекчи, професор по информационни науки в Университета на Северна Каролина.

„Те използват платформите така, както те са били проектирани", пише той в Twitter от потвърден акаунт. „Всички проблеми, за които най-много се притесняваме, ще са налични до голяма степен в същия мащаб през 2018 г. и 2020 г., дори ако не се изразходват нови рубли за изборите в САЩ".

Обвинението също така описва как руските оперативни лица използват онлайн тактики за разпространение и маркетинг, които са толкова напреднали, колкото и всяка легитимна кампания за социални медии, което затруднява фирмите да откриват аномалии.

Оперативните служители са работели на смени, за да се уверят, че публикуват постинги в съответствие с часовите зони на САЩ и празниците в Америка, така че профилите, представящи се като щатски граждани, да могат да публикуват подходящо съдържание. Те също така редовно оценяват съдържанието си, за да се уверят, че изглеждат автентични, и получават обратна информация относно това колко текст, графика или видео да използват, за да изглеждат естествено американски граждани.

Обвинението отново поднови поканите за регулация на социалните медии. Сенатор Ейми Клобучър, депутат от Минесота, заяви, че разследването на Мълер показва, че Русия използва онлайн реклами, за да води "информационна война" срещу САЩ, а Конгресът трябва да приеме нови закони за полицейска дейност, следяща рекламирането в социалните медии.

„Нямаме време за губене. Ако Конгресът продължава да отказва да действа, ние ще подпомогнем усилията на Русия за разделяне и влияние върху нашата страна - бездействието е неприемливо", казва тя в изявление по имейл. Тя е съавтор на Закона за честните реклами, който ще регулира онлайн избирателните реклами.

През следващия месец Федералната избирателна комисия ще разгледа и предложение за изискване към онлайн политическите реклами да се изискват същите декларации, каквито се изискват от реклами в радиото, телевизията и печата.

„Ние знаем, че трябва да направим повече, за да предотвратим бъдещи атаки", заяви в петък Джоел Каплан, вицепрезидент по глобалната политика на Facebook.

Facebook работи в тясно сътрудничество с ФБР, Министерството на вътрешната сигурност и други ведомства за подобряване на защитата на САЩ и потребителите, добави той. ФБР създаде работна група за намесата в изборите, а Facebook работи активно с агенцията, каза още Каплан.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
Стефчо
преди 6 години
тоя Милър що не вземе да разследва труповете около Килъри по време на предизборната кампания ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
ABBA
преди 6 години
Ксения Собчак, като прелетя от Русия във Фашингтон за инструкции - това не е намеса в избори.А някой Сулльо, откраднал нещо на някой Пулльо и пуснал реклама - чудесен повод да оврякаме света, че ни се месят.Авеееее, да не сте бананова република. Или ДА! Сте!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още