Пропагандата и дезинформацията не са нещо ново, те са елемент от воденето на конфликти. Това, което се промени, е появата на интернет и социалните мрежи, които промениха и природата на феномени като тероризма. Това заяви Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност, в рамките на конференцията „Фалшиви новини, пропаганда и геополитика“, организирана от Медийната програма на фондация „Конрад Аденауер“.
„Интернет облекчава набирането на средства и предоставя неограничена база за разпространение на идеологии. Тероризмът разчита, че медиите ще го отразят. Промени се това, че тероризмът създава свои собствени новини и ги разпространява през социалните мрежи“, посочва Божилов.
„От друга страна, терористичните организации могат да разпространяват директно до хората пропаганда, да анализират уязвими групи и сме свидетели на това в много европейски държави. Освен това социалните мрежи позволяват на хората сами да търсят радикални идеологии и да изразят свои несъгласия именно чрез терористични дейности, обяснява експертът по сигурността.
Божилов посочва още, че интернет не е регулиран и до голяма степен е анонимен „Способностите за криптиране улесняват комуникацията на терористите, а най-уязвими са демократичните общества“, заяви Божилов.
По думите му НАТО и Европейският съюз (ЕС) могат да са контролиращи механизми, но държавите са основните играчи, които трябва да противодействат на дезинформацията.
„В България все още не осъзнаваме заплахата от пропагандата и дезинформацията“, смята Божилов. „Трябва да се въведат много по-строги законодателни мерки, които да позволят преследване на този вид пропаганда, обявена за противоправно деяние – терористична, антихуманна и т.н. Оттук нататък трябва да се търсят технически средства, например блокиране на разпространението на фалшиви новини. Много е важно и как да се активира обществото, а именно - то да не приема този вид пропаганда като нещо нормално“, посочи той.