Попадналият под натиск заради мащабен корупционен скандал турски премиер Реджеп Тайип Ердоган планира, ако е необходимо, да забрани достъпа до Youtube и Facebook заради публикациите на нови и нови чувствителни телефонни разговори.
След местните избори на 30-и март „ще бъдат взети нови мерки в областта, включително забрана на интернет платформи“, заяви Ердоган в интервю, излъчено в четвъртък вечерта пред частния телевизионен канал ATV.
В интернет през миналите седмици бяха публикувани редица записи на предполагаеми разговори на Ердоган. В един от тях той призовава сина си да скрие големи суми пари. В записа, направен на 17-и декември, мъж, за когото се твърди, че е Ердоган, съветва друг, представен като неговия син Билял, да се избави от около 30 млн. евро и да разпредели част от тях между роднините. И това се случва само няколко часа след полицейска операция срещу лица, приближени на режима.
Автентичността на този разговор не е била потвърдена от Ердоган засега. Разкритията възпламениха социалните мрежи и принудиха правителството да опровергава информациите, което става за първи път в страната.
„Разпространените в Интернет записи на телефонен разговор между министър-председателя Ердоган и неговия син са напълно неверни, това е аморален монтаж. Създателите на този мръсен заговор срещу турския премиер ще бъдат привлечени под отговорност в съответствие със законите", реагира кабинетът.
Други разговори обаче са потвърдено автентични, включително един, в който той се включва в даването на обществена поръчка за осигуряването на военен кораб, пише Wall Street Journal. Изданието припомня, че на 17-и декември се появиха по-сериозните обвинения, а редица близки сътрудници на Ердоган бяха задържани от полицията. Няколко от министрите в кабинета на Ердоган бяха принудени да напуснат постовете си, а самият премиер представи обвиненията като „чуждестранни заговори“ и „опит за преврат“.
Консервативният премиер обяви също, че ще се оттегли в края на март, ако неговата партия AKP претърпи загуба на изборите. Според сегашните проучвания обаче позицията на AKP като най-силната политическа сила в страната не е компрометирана въпреки скандала.
Припомняме, че в средата на миналата година, при избухването на последните масови протести срещу правителството на Ердоган, премиерът назова услуги като Twitter "чума" и поясни, че разпространението на лъжи за правителството тероризира обществото. В средата на февруари пък независимо от силната критика от страната и чужбина турският президент Абдуллах Гюл подписа законопроекта за затягане на интернет контрола в страната. Той е вкарал закона в сила, след като правителството го е уверило, че ще направи някои условия в него по-либерални, заяви Гюл.
преди 10 години В тоя ред на мисли, дали е законно да се краде, особено като си на такъв пост и става въпрос за държавни пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години То съмнения няма, а само недоказани истини :)Но всъщност защо да не е демократично да ги забрани, нима това е в разрез с демокрацията? Или е демократично само да се подслушва? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Край!Тоя *** сам си ритна столчето за бесене. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това вече ще му изяде главата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Ако новината е лоша - убий вестоносеца" - колко демократично. И като си помисля, че нашите марионетки са "ЗА" приемането на Турция в ЕС, ми става много смешно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар