IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Турското правителство взе Twitter на прицел

След като мрежата не се огъна на натиска да дава потребителски данни, властите настояват за местна дъщерна компания

23:18 | 26.06.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Турското правителство взе Twitter на прицел

След масовите протести срещу премиера Реджеп Тайип Ердоган Турция призовава за по-строг достъп до услугата за микроблогинг Twitter, която много протестиращи използват като свой рупор.

„Twitter, както и други социални медии, трябва да имат офиси в Турция“, заяви министърът на  транспорта и комуникациите Бинали Йълдъръм в сряда. "Ако искаме да получим дадена информация, ние искаме да има някой в Турция, който да може да ни я предостави. (...) Трябва да има лице за контакт, на което да можем да подадем жалба, и което след това да определи грешка, ако има такава".

"Заявихме на всички социални мрежи, че ако искат да оперират в Турция, трябва да се съобразяват с турското законодателство", каза още министърът, цитиран от Ройтерс. Това би позволило на Анкара да контролира по-плътно дейността на платформата.

През юни хиляди хора излязоха в турските градове на протест срещу политиката, провеждана от Ердоган. При това частично полицията разгонваше протестиращите с водни оръжия и сълзотворен газ. Междувременно премиерът нарече демонстрантите „терористи“, а реакцията му причини безпокойство в много страни, като германският канцлер Ангела Меркел дори заяви, че е "уплашена". 

И докато повечето турски медии почти не отразяваха протестите в началото им, темата бе широко коментирана в Twitter или Facebook. Ердоган назова услуги, като Twitter, "чума" и поясни, че разпространението на лъжи за правителството тероризира обществото. Според местните медии полицията е арестувала няколко десетки души, обвинявайки ги за предизвикани чрез социалните медии вълнения по време на протестите.

Докато властите в Анкара нямат проблеми с Facebook, която има свои представители в Турция, то според Йълдъръм от Twitter няма "положителен подход" след изпращането на "необходимите предупреждения" към платформата.

"Вероятно и Twitter ще се съобрази. В противен случай ситуацията не може да продължи така", допълни министърът, но подчерта, че целта не е да се ограничават социалните медии.

Не е ясно как социалната мрежа ще отговори на призива. В свое прессъобщение Facebook обяви, че по искане на правителството досега не са давани никакви данни за потребители.

По-рано служител в министерството на Йълдъръм заяви, че от Twitter са поискани данни за самоличността на потребители, които публикуват обиди за правителството и премиера или които погазват индивидуалните права на хората.

Министерството на правосъдието е предложило всеки турчин, който иска да открие профил в социалната мрежа да въвежда национален идентификационен номер, но това било отхвърлено от министерството на комуникациите като технологично безсмислено, пояснява източник на Ройтерс.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:30 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още