Докато се готви да се срещне с брокер на имотна агенция в гръцката столица Атина, Кристина Велиу се чувства обнадеждена, макар че напоследък не успява да открие нов дом. През последните два месеца тя е направила 20 подобни посещения.
„Изключително трудно е да намериш прилично място за наемане. Не беше така преди няколко години. Шокирана съм от ситуацията в момента“, казва тя за Al Jazeera.
Велиу и семейството ѝ живеят в едно и също жилище в квартала Ано Патисия от 2009 г. насам. „Кварталът не е изискан, в който живеят богати хора“, казва тя.
С наем от 500 евро месечно техният апартамент с две спални има още закрит гараж, отопление, захранвано със слънчева енергия, природен газ, прозорци с двоен стъклопакет и големи тераси.
Апартаментът е нов, когато се нанасят, но сега хазяите искат да живеят в него.
Всеки ден Влиу и съпругът ѝ преглеждат обявите онлайн и във вестници. Най-евтините възможности, които откриват, започват от 550 евро месечно за много по-стари къщи с по-малко или без удобства. Много от тях се нуждаят от инвестиции за ремонт, които хазяите явно не искат да направят.
За по-добрите имоти наемите са почти двойни.
Коефициентът на прекомерни жилищни разходи в дадена държава се отнася за население, което харчи 40% или повече от разполагаемите си доходи за жилище.
Според данни на Евростат Гърция има най-високия коефициент сред страните от Европейския съюз. През 2020 г., за когато са последните налични данни, гръцките градове са с ниво от 37% на този коефициент, следвани от България с 14,4%.
Ситуацията за тези, които наемат, е дори по-предизвикателна. Над 79% от домакинствата, които живеят под наем, харчат поне 40% от разполагаемите си доходи за жилище.
Макар че няма официални данни за това как изглеждат нещата днес, очевидно пандемията е натежала на мнозина.
В проучване, осъществено от 24 май до 3 юни 2022 г. от aboutpeople за гръцкия мозъчен тръст Eteron, около половината наематели изпитват трудности или не могат да си плащат наема, а 83,1% се усещат донякъде или много притеснени за текущата криза с жилищата под наем.
Наемателите казват, че са най-вече обезпокоени заради скъпата енергия, високия наем, трудностите да се намерят имоти под наем, ниското качество на жилищата и липсата на системи за отопление или охлаждане в апартаментите.
„Търся апартамент от началото на януари и тъкмо намерих“, казва Мария, приятел на Влиу.
„Плащам 800 евро сега и това е „цена за приятели“, защото открихме мястото чрез приятел. Поискаха да им дадем наем за една година предварително плюс депозит, което е много пари, но предпочитам това, отколкото да няма къде да живеем“.
„Цялата ми заплата отива за къщата“, казва тя.
Наемите са се увеличили през последните 4 години, докато Airbnb и други подобни начинания растат и докато строителни проекти са в пауза заради икономически опасения.
В същото време много гръцки собственици на къщи, които са изгубили имотите си по време на рецесиите, все още не могат да се изкачат обратно на имотната стълбица.
Лефтерис Потамианос, ръководител на имотната асоциация Attica в Атина, казва, че възстановяването на цените до предкризисните нива е било бавно.
„Ако например през 2010 г. един наем е бил 1000 евро, през 2015 г. - на дъното на рецесията, същият наем бе с 35% по-малко. Днес, седем години по-рано, е възстановил поне 30% от това, което е изгубил, което означава, че е близо до цените от 2010 г.“.
„Това, което се случва, е, че докато наемите възвърнаха изгубените си позиции, заплатите, които също спаднаха през 2015 г., не се повишиха също. Затова покупателната сила на хората остана на нивата от 2015 г., а наемите се върнаха на естествената им база от 2010 г.“, допълва той.
Все по-разочаровани, наемателите казват, че наемодателите се възползват, увеличавайки цените си, надявайки се, че ще си възвърнат изгубени доходи.
Според Потамианос за да се реши въпроса, трябва да се въведат стимули младите хора да купуват къщи.
„Културата на собственост в Гърция се променя. Причината е, че младите хора не могат да си позволят да купят къща“, казва той. „Пазарът трябва да бъде стимулиран отново и нови жилищни квартали да бъдат отворени, иначе ще видим наемите постоянно да се вдигат. В противен случай ще свършим като Париж, където апартамент от 50 кв.м се дава под наем за 1600 евро“.
Гледайки напред, текущата глобална енергийна криза е още един удар за гръцките домакинства.
„И петролът, и природният газ в момента са твърде скъпи“, казва Велиу. „Плащаме твърде много за отопление. Имаме много причини да сме подтиснати, нека нямаме още една“.
преди 2 години Да, но в туристически локации действат и други фактори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ти грък виждал ли си да не мрънка? И у нас са такива. Изкарват по над 5 К заплати и 1000лв им били много...еми живей в палатка. Ще ти е безплатно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Нещо не мога да разбера - след като наемите са високи, не би трябвало да има много хора да могат да си ги позволят, следователно търсенето да е малко и наемите да паднат....или? отговор Сигнализирай за неуместен коментар