Хонконг остава най-недостъпният град за покупка на имот в света, сочи анализ на сайта за парични преводи MoneyTransfers.
Градът оглавява класацията на сайта на най-скъпите жилищни пазари в света за 12-а поредна година.
„Средната достъпност на жилищата през 2022 г. намалява с петкратен ръст на цените на някои по-достъпни само преди десет години пазари. Над 200 хил. жители на Хонконг живеят в „жилища-клетки“ или в тесни апартаменти. Тези условия на живот допринасят за безпокойството и депресията сред местните жители, които нямат достатъчно пространство или уединение“, коментира главният изпълнителен директор на MoneyTransfers Джонатан Мери.
Пандемията е влошила кризата с достъпността на жилищата в много страни. Но не това е причината все повече хора да имат проблеми със закупуването на дом. В последните няколко години семейства от средната класа имат все по-големите затруднения да купят жилище.
В резултат на това броят на жилищните пазари в света, смятани за „силно недостъпни“, е нараснал с 60% спрямо 2019 г. преди началото на пандемията.
Според пазарния анализ 21 години са нужни на обикновено семейство в Хонконг, за да закупи дом, като тук дори не се включват разходите за ежедневни нужди.
След Хонконг в класацията на най-недостъпните жилищни пазари в света се нареждат Сидни с 15,3 г., Ванкувър с 13,3 г., Сан Хосе с 12,6 г. и Мелбърн с 12,1 г. На обратния полюс Питсбърг в САЩ е най-достъпният жилищен пазар в света. Там обикновено семейство се нуждае от 2,7 г., за да закупи жилище. Следват Оклахома и Рочестър с 3,3 г., Едмънтън и Сейнт Луис с 3,6 г.
Ще разреши ли Хонконг жилищната си криза?
Макар че Хонконг има сериозен жилищен проблем, страната разполага с изобилие от земя, много малка част от която е предназначена за жилищно строителство. Само 7% от терените в регулация в града са отредени за жилищно строителство спрямо 75% в Ню Йорк, например.
От години местните власти в Хонконг са съгласни, че жилищният проблем в града може да бъде разрешен само чрез повишаване на предлагането. Но недостигът остава. През 2021 г. централното правителство направи едно от редките си публични изявления по проблема, като вицепремиерът Хан Джън призна по време на годишна среща на депутатите от местния парламент в Пекин, че той трябва да бъде неотложно разрешен.
Бившият ръководител на сигурността в Хонконг Джон Лий стана новият главен администратор на Хонконг с обещанието да намери по-добри решения на жилищния проблем. Той обеща жилищата да бъдат основен фокус на администрацията му и обяви идеи за повишаване на предлагането.